Portret statystycznego dłużnika

Statystyczny zadłużony Polak jest mężczyzną w wieku 45 lat, zodiakalnym Bykiem i ma do spłaty 4 tys. 900 złotych. Największe wartościowo zadłużenie mają mieszkańcy Mazowsza, ale najwięcej osób zadłużonych, bo prawie 400 tysięcy, mieszka na terenie województwa śląskiego. Najmniejszą liczbą osób zadłużonych może pochwalić się województwo świętokrzyskie. Test tu ich nieco ponad 50 tysięcy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Portret statystycznego dłużnika

PODZIEL SIĘ


Autor: WNP.pl (KW)

wnp.pl

15 lis 2013 14:51


Takie są wyniki najnowszego raportu Grupy Kruk, która w III kwartale 2013 roku obsługiwała sprawy ponad 2,7 miliona osób, zadłużonych na kwotę 16,6 mld złotych.

Najbardziej zadłużonym województwem w Polsce jest Mazowsze. Łączne zadłużenie mieszkańców tego regionu sięga niemal 2,6 mld zł. Niewiele mniej jest w województwie śląskim (prawie 2,5 mld zł). W kolejnym na liście województwie wielkopolskim suma zadłużenia obsługiwanego przez Grupę Kruk jest już sporo mniejsza i przekracza 1,6 mld zł. Najlepszą kondycją finansową może poszczycić się województwo podkarpackie (320 mln zł), świętokrzyskie (290 mln zł) oraz podlaskie, którego zadłużenie wynosi 280 mln zł.

Najwięcej osób zadłużonych mieszka na Śląsku (niemal 400 tysięcy), drugie w kolejności jest Mazowsze (ponad 340 tys. osób zadłużonych). Najmniej zadłużone regiony to województwo świętokrzyskie (zaledwie 50 tys. osób zadłużonych, których sprawy obsługuje Grupa KRUK) oraz Opolszczyzna (prawie 60 tys. osób).

Przecięte zadłużenie w Grupie KRUK to 4 tys. 900 zł w przypadku osób fizycznych i prawie 23 tys. 000 w przypadku firm, ale zobowiązania rekordzistów są znacznie większe. Najwięcej do spłaty, bo ponad 10,5 mln zł ma mieszkaniec województwa mazowieckiego. 9,5 mln zł to z kolei niespłacone długi osoby fizycznej z województwa warmińsko-mazurskiego. Natomiast na szczycie listy zadłużonych firm znajduje się przedsiębiorstwo z Mazowsza z długiem sięgającym niemal 84,5 mln zł oraz firma z województwa łódzkiego zadłużona na ponad 62,5 mln zł.

Jak wynika z danych Grupy Kruk, statystyczna osoba zadłużona ma 45 lat. Okazuje się też, że większe problemy ze terminową spłatą zobowiązań mają mężczyźni (60 proc. zadłużonych). Co ciekawe, region zamieszkania nie ma tutaj znaczenia, w każdym województwie sytuacja wygląda podobnie. Statystyczna osoba zadłużona jest też najczęściej mieszkańcem miasta (72 proc.), przy czym w tym przypadku występują już spore różnice regionalne. Największy odsetek osób zadłużonych zamieszkałych w miastach znajdziemy w województwie śląskim (86 proc.), najniższy na Podkarpaciu (56 proc).

Według raportu Grupy Kruk, najczęściej zadłużają się osoby spod znaku Byka, a także Bliźniąt oraz Ryb. Jeśli wierzyć horoskopom, przyczyną może być zbytnie zamiłowanie Byka do luksusów, skłonność Bliźniąt do niekończenia rozpoczętych już zobowiązań oraz podatność Ryb na wpływy innych. Dane pokazują również, że najrzadziej zadłużają się zodiakalne Skorpiony, które charakteryzuje determinacja oraz osoby spod znaku Strzelca i Wagi, które cechuje sprawiedliwość oraz harmonia. Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.