Polskie pary bardziej cieszą się z życia na emigracji

Wyjazd do pracy za granicę z rodziną to sposób na dobry zarobek, ale także inwestycja w jakość życia i związku małżeńskiego.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Polskie pary bardziej cieszą się z życia na emigracji

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

10 lut 2014 15:30


Praca w gastronomii, dyżury w służbie zdrowia, budowlanka, opieka nad osobami starszymi czy pakowanie w magazynie - według dostępnych danych, około 2 mln ludzi wyjechało w ostatnich latach z Polski, aby podjąć się między innymi takich prac zarobkowych. Większość polskich emigrantów wybrało Europę, a w szczególności Wielką Brytanię. Czy ich warunki i jakość życia polepszyły się?

Najnowsze badanie porównawcze, wśród polskich małżeństw na emigracji na Wyspach Brytyjskich i pracujących w Polsce, przeprowadziła Agnieszka Olszewska. Pod opieką naukową prof. Hanny Bednarek, w ramach pracy magisterskiej na psychologii w SWPS przebadała 120 osób, w tym 60 emigrantów polskich w Anglii oraz 60 osób mieszkających w Polsce. Badania pokazały, że polscy emigranci zarobkowi w Wielkiej Brytanii są bardziej zadowoleni z wynagrodzenia i życia niż osoby pracujące w ojczyźnie.

- Chęć polepszenia standardu życiowego skłania ogromną rzeszę ludzi do opuszczenia kraju. Badanie pokazuje, że polskie małżeństwa, które przeprowadziły się do Anglii, faktycznie są bardziej zadowolone z życia od par mieszkających w Polsce - komentuje Agnieszka Olszewska.

Co więcej, kobiety pracujące na Wyspach wyżej oceniały satysfakcję ze swojego małżeństwa, niż kobiety mieszkające w Polsce.

- Poprawa sytuacji materialnej polskich kobiet na emigracji w Anglii wpływa pozytywnie na ich zadowolenie z małżeństwa. Wyniki są zgodne z dostępnymi badaniami, które mówią, że aspekt materialny wpływa pozytywnie w przypadku kobiet na satysfakcję z małżeństwa. Kobiety odczuwające niedostatek zasobów materialnych gorzej oceniają swoje małżeństwo. Jak się wydaje może być to związane z rolą matki, jaką najczęściej kobiety pełnią w życiu. Zapewnienie podstawowych potrzeb rodzinie jest dla nich sprawą priorytetową - twierdzi Olszewska.

Jak dodaje autorka, to pierwsze tego typu badanie zrobione bezpośrednio na emigrantach polskich w Wielkiej Brytanii.

- Występują dość znaczne rozbieżności w danych dotyczących skali emigracji Polaków do Wielkiej Brytanii. Wiele osób zdecydowało się na wyjazd w poszukiwaniu lepszego życia. Postanowiłam sama sprawdzić, co skłania ludzi do opuszczenia stałego miejsca zamieszkania. Ogromna fala emigracji po wstąpieniu Polski do struktur Unii Europejskiej jest zjawiskiem bardzo ważnym dla gospodarki, więc wydaje się zasadnym zwiększenie zainteresowania władz państwowych tym procesem - tłumaczy Olszewska.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.