PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Polską granice przekroczyło ponad 7 mln uchodźców z Ukrainy

  • Autor: PAP/km
  • 14 paź 2022 13:59

W piątek liczba osób odprawionych na przejściach granicznych w kierunku wjazdowym z Ukrainy do Polski przekroczyła 7 mln - przekazała w rozmowie z PAP rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska. Dodała , że liczba osób, które wjeżdżają z Ukrainy do Polski systematycznie spada.

Polską granice przekroczyło ponad 7 mln uchodźców z Ukrainy
Mieszkańcy chronią się na stacji metra podczas alarmu przeciwlotniczego w Kijowie (fot. PAP/Viacheslav Ratynskyi)
REKLAMA
  • Od początku inwazji Rosji na Ukrainę funkcjonariusze Straży Granicznej odprawili na przejściach granicznych w kierunku wjazdowym do Polski ponad 7 mln osób, z czego 6,6 mln to obywatele Ukrainy.
  • Na drugim miejscu znaleźli się Polacy - ponad 160 tys. osób. W czwartek zanotowano 25 tys. odpraw w kierunku wjazdowym.
  • W kierunku z Polski do Ukrainy od początku inwazji funkcjonariusze SG odprawili ponad 5,2 mln osób, z czego 4,9 mln to Ukraińcy, a Polacy 159 tys. osób.

Rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska podkreśliła, że liczba ponad 7 mln jest liczbą odpraw granicznych dokonanych na odcinku granicy z Ukrainą, czyli na ośmiu przejściach granicznych.

- Nie jest to liczba pojedynczych osób, które wjechały do Polski, gdyż niektóre osoby wjeżdżały w tym czasie nawet po kilkadziesiąt razy - podkreśliła.

Dodała, że w drugą stronę, czyli z Polski do Ukrainy strażnicy odprawili w tym czasie 5,2 mln osób.

- To również nie są osoby, które wróciły na Ukrainę. Wśród nich są osoby, które mieszkają w Polsce i jechały np. w odwiedziny - powiedziała. Dodała, że mogą to być również osoby w tzw. ruchu dwustronnym, czyli osoby przyjeżdżające do Polski, by np. zrobić zakupy.

- Wśród tych osób na jednym i drugim kierunku ok. 90 proc. to obywatele Ukrainy. Pozostałe narodowości odprawiane na odcinku granicy z Ukrainą to m.in. Polacy, ale także Niemcy czy Brytyjczycy. Proszę pamiętać, że są to często osoby narodowości ukraińskiej, które teraz mieszkają legalnie na terytorium innych pastw, więc posługują się dokumentami tych państw - powiedziała Michalska.

Worki z piaskiem, mające ochronić podczas wybuchów okna jednego z budynków we Lwowie (fot. PAP/Vitaliy Hrabar)
Worki z piaskiem, mające ochronić podczas wybuchów okna jednego z budynków we Lwowie (fot. PAP/Vitaliy Hrabar)

Wśród wjeżdżających do Polski z Ukrainy są również Rosjanie. Od początku wojny odprawiono 11,7 tys. obywateli tego kraju. To najczęściej małżonkowie obywateli Ukrainy. W drugą stronę - w kierunku do Ukrainy odprawiono 3,5 tys. Rosjan.

Najwięcej osób trafiło do Polski na początku marca 

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polską granice przekroczyło ponad 7 mln uchodźców z Ukrainy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA