PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Polaków czeka skromne życie. Cięcie wydatków już się zaczęło

 • km
 • 5 lip 2022 20:00

57 proc. przebadanych przez PwC Polaków wskazało, że obecna sytuacja gospodarcza już wpłynęła negatywnie na ich oszczędności, 67 proc. respondentów spodziewa się wzrostu wydatków swoich gospodarstw domowych w najbliższych miesiącach, a 1/4 z nas obawia się o pracę swoją i swoich bliskich.

Polaków czeka skromne życie. Cięcie wydatków już się zaczęło
Najwyższy wzrost wydatków na żywność deklarują mieszkańcy miast do 500 tys. mieszkańców (fot. Jacek Dyląg/Unsplash)
REKLAMA
 • W 2022 sytuacja gospodarcza sprawiła, że oszczędności aż 57 proc. polskiego społeczeństwa mają się gorzej niż w latach poprzednich.
 • Jeśli chodzi o przeciętne rachunki Polaków, widać, że wzrosły przede wszystkim wydatki na artykuły spożywcze, produkty oraz usługi zdrowotne i pielęgnacyjne, a także odzież i obuwie, czyli na dobra tzw. pierwszej potrzeby, na których oszczędzanie jest trudne.
 • Nie uspokajają również ostatnie dane z rynku pracy. Choć bezrobocie jest nadal na niskim poziomie - w maju 5,1 proc. - to ostatnie dane mogą sugerować delikatną zmianę sytuacji.

Zdecydowana większość Polaków, bo aż 67 proc., spodziewa się wzrostu wydatków w najbliższych miesiącach. Jak zauważają autorzy raportu “Skromniej i mniej, czyli życie polskiego konsumenta”, częściej większe wydatki przewiduje grupa wiekowa 65+ (80 proc. wskazań). Aktualna sytuacja gospodarcza ma jednak bardzo duży wpływ na strukturę wydatków wszystkich gospodarstw domowych.

- Presja inflacyjna narasta, a intensywność dalszej walki z wysokimi cenami przy pomocy standardowych narzędzi, jakimi dysponuje bank centralny, może jedynie się zwiększać. Metody te - głównie podwyżki stóp procentowych - mają zniechęcić konsumentów do zwiększania skali zakupów i skłonić do oszczędzania, tym samym ograniczając podaż pieniądza na rynku. Perspektywa? Popyt zostanie ograniczony, kredytobiorcy boleśnie odczują wysokość stóp procentowych w swoich ratach, a firmy wyhamują procesy inwestycyjne. Już teraz sytuacja makro zmusza konsumentów do racjonalizacji wydatków i ograniczenia zakupów - komentuje Krzysztof Badowski, partner zarządzający Strategy& Polska (spółka prowadzi działalność konsultingową PwC w zakresie biznesowego doradztwa strategicznego).

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Szukamy zamienników, tracą firmy

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Polaków czeka skromne życie. Cięcie wydatków już się zaczęło

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Specjalista 2022-07-07 22:17:58

  Jak to? Mieszkania drogie i to pokazuje nasze bogactwo. Póki boomerzy mają dobrze to reszta może być biedna. Na tym polega sukces gospodarki kraju! Pracownik zarabiający 1m2 w mieście gdzie pracuje - skandal!

 • PRAWDA 2022-07-06 14:16:58

  Może by tak polskie firmy i firmy z krajów ełropy wschodniej by tak skolonizowały tamtejszy rynek ełropy zachodniej typu firmy budowlane,markety,lub firmy stawiajonce farmy wiatrowe na morzu 🤔to i piniondze 💸💰 sie znajdom na wiele lat

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA