Polacy żyją na kredyt

Jesteśmy w europejskiej czołówce pożyczających na bieżące wydatki. Jak wyliczyła firma doradcza PwC, Polska zajmuje 6. miejsce w UE pod względem relacji wartości zaciągniętych kredytów konsumpcyjnych do PKB.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Polacy żyją na kredyt

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/Rzeczpospolita

23 lip 2014 12:20


Polacy mają ten wskaźnik na poziomie 8,1 proc., dla porównania najmocniej zapożyczeni Cypryjczycy - 17,8 proc., a Grecy - 15,3 proc. Zaś stawkę zamykają Łotysze, Belgowie i Litwini z wynikiem ok. 2 proc - pisze "Rzeczpospolita".

Ale gdyby porównywać zadłużenie nominalne, to 817 euro na głowę lokuje nas na 18. pozycji - zauważa "Rz".

Czytaj też: Kredyt kulą u nogi w karierze młodych ludzi

W Polsce rynek kredytów konsumpcyjnych rósł bardzo szybko, szczególnie do końca 2009 r., kiedy to ich relacja do PKB sięgnęła nawet 10 proc. - wskazuje ekspert PwC Krzysztof Marszałek.

Jak jednak dodaje, od tego czasu tempo nieco wyhamowało i wróciliśmy do ok. 8 proc., ale i tak jesteśmy pod tym względem w europejskiej czołówce.

Uważam, że wskaźnik ten nie będzie się już zwiększał, a w perspektywie 5 lat może nawet spaść do ok. 7,5 proc. - mówi ekspert PwC. Społeczeństwo będzie się bogacić i coraz większą część wydatków finansować z własnych środków, bez posiłkowania się kredytem - przewiduje.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

iwona 2014-07-25 11:03:25

a jak mają żyć? przecież płace kiepskie, życie drogie. sama niestety zaliczam się do tego grona i też żyję na kredyt.ostatnio wzięłam gotówkowy w getinie i moje problemy się rozwiązały w dużym stopniu.