Polacy zaszaleją na Święta. Ile planują wydać?

Polacy nie oszczędzają na Świętach. Polska rodzina chce wydać w tym roku na świąteczne ucztowanie i prezenty pod choinkę ok. 1160 zł.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Polacy zaszaleją na Święta. Ile planują wydać?

PODZIEL SIĘ


Autor: PortalSpożywczy.pl

www.portalspozywczy.pl

13 lis 2014 15:05


Tegoroczne świąteczne wydatki Polaków będą wyższe o 13 proc. w stosunku do ubiegłego roku. Jest to najwyższy procentowy wzrost w Europie. Na prezenty, jedzenie oraz spotkania z najbliższymi polska rodzina planuje wydać prawie 1160 zł.

Polacy skoncentrują się przede wszystkim na praktycznych prezentach, które w większości kupią w tańszych sklepach. Najchętniej pod choinką zarówno ofiarowaliby, jak również sami chcieliby dostać książki. Upominki coraz częściej kupują przez Internet, ale wciąż największą popularnością cieszą się sklepy tradycyjne.

Czytaj też: Bez względu na zarobki, na święta Bożego Narodzenia wydajemy zbyt dużo

Zakupy spożywcze Polacy zrobią najczęściej w dyskontach. Prawie 3/4 osób po prezenty wybierze się pomiędzy 1 a 24 grudnia. To najważniejsze wnioski płynące z 17. edycji badania przeprowadzonego przez firmę doradczą Deloitte w 16 krajach europejskich i w RPA.

Polacy nie zamierzają ograniczać swojego budżetu świątecznego. Na tegoroczne wydatki planują przeznaczyć 13 proc. więcej niż wydali w ubiegłym roku. Zdaniem badanych, na bożonarodzeniowe prezenty, jedzenie oraz spotkania z najbliższymi w 2013 roku wydaliśmy rzeczywiście ok 1028 zł (wobec wcześniejszych planów 1126 zł).

W tym roku kwota ta ma się zwiększyć do prawie 1160 zł, czyli porównując wydamy nieco mniej niż wyniósł w 2013 roku przeciętny miesięczny dochód rozporządzalny (tj. po odliczeniu kosztów stałych) na osobę w polskim gospodarstwie domowym - 1299 zł.

Czytaj też: Będzie 86 tys. miejsc pracy. Tymczasowych, bo idą święta

Bożonarodzeniowy średni budżet w przebadanych krajach wyniesie 1847 zł.

- W porównaniu z rokiem 2013 planowane budżety świąteczne państw, biorących udział w badaniu nie tylko nie zanotują tak wysokiego wzrostu, ale w większości zmniejszą się - analizuje Magdalena Jończak, dyrektor w Dziale Konsultingu Deloitte.

W Polsce, odwrotnie niż w roku ubiegłym, wydamy procentowo więcej pieniędzy na prezenty (40 proc.) niż na jedzenie (33 proc.).

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

badmona 2014-12-29 12:41:27

Jakoś wszystkie prezenty udało się kupić za małą kasę - prezentmarzen.com a jednocześnie efektowne. Nie szukam byle czego, zawsze staram się pozytywnie zaskoczyć i się udaje.

kasia 2014-11-18 19:40:33

Mi marzy sie laptop bo mój niestety już ledwo zipie. Mam też nadzieje, żę nie będę musiała go kupować tylko wygram sztukayogi.com/