Polacy w czasie wolnym. Aktywni w marzeniach, leniwi w rzeczywistości

• Polacy coraz chętniej wychodzą z domu i próbują różnego typu rozrywek i aktywności sportowych.
• Nadal jednak spora część zamierzeń dotycząca niepasywnego wypoczynku pozostaje w sferze deklaracji.
• Wolne chwile Polacy najczęściej spędzają z partnerką lub partnerem (49 proc.), rodziną (38 proc.) lub przyjaciółmi (31 proc.).
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Polacy w czasie wolnym. Aktywni w marzeniach, leniwi w rzeczywistości

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

18 lut 2016 12:36


Polacy chcieliby ciekawie spędzać czas, ale zazwyczaj wolne popołudnie upływa im przed telewizorem. Co trzeci Polak, jak potwierdza sonda „Polacy - rozrywka a czas wolny” w czasie, kiedy nie pracuje, słucha muzyki lub ogląda telewizję. Jednocześnie 31 proc. respondentów twierdzi, że wolałoby ten czas wykorzystać aktywniej, na przykład uprawiając sport. Dlaczego więc zwykle kończymy dzień z pilotem od telewizora w ręku?

Szybkie tempo życia i natłok codziennych obowiązków sprawia, iż wielu Polakom nie starcza już energii na nic ciekawszego, niż pasywny odpoczynek w domu. Rano lub w ciągu dnia wolną chwilę ma jedynie 10 proc. ankietowanych, w porze popołudniowej 25 proc. 38 proc. przyznaje, że czas dla siebie znajduje dopiero wieczorem, natomiast 19 proc. - tylko podczas weekendu. To właśnie wtedy ochota i otwartość na takie doświadczenia jak lot paralotnią, jazda bolidem czy skok na bungee jest najwyższa. Niestandardowe formy rozrywki pobudzają wyobraźnię Polaków i motywują do działania.

Z badania serwisu Prezentmarzeń wynika, że nawet jeżeli respondenci na co dzień relaksują się na kanapie, to w przypadku interesującej oferty spędzenia czasu, aż 52 proc. z nich jest gotowych wyjechać poza miejsce zamieszkania. Tłumaczy to coraz większą popularność takich imprez jak off road czy jazda quadem za miastem, które czasem wymagają od uczestników oddalenia się od domu nawet o kilkaset kilometrów.

Do takich poświęceń jesteśmy skłonni zwłaszcza wtedy, kiedy mają one związek z jakąś specjalną okazją – urodzinami, rocznicą, wieczorem panieńskim czy kawalerskim. Aż 69 proc. respondentów deklaruje, że w przypadku takich okoliczności jesteśmy bardziej skłonni, aby spróbować czegoś wyjątkowego lub sprawdzić się na przykład w sportach ekstremalnych.

Panowie, jak pokazuje wynik pytania o popularność rozrywek w poszczególnych grupach docelowych, preferują mocniejsze doznania np. jazdę off road, skok ze spadochronem, rozgrywkę ASG w opuszczonych budynkach czy udział w weekendowej szkole przetrwania. Dla pań miłą odskocznią od codzienności jest chociażby relaks w SPA, lekcja tańca czy gra typu Escape room.

Wolne chwile Polacy najczęściej spędzają z partnerką lub partnerem (49 proc.), rodziną (38 proc.) lub przyjaciółmi (31 proc.).

*Badanie „Polacy – rozrywka, a czas wolny” zostało zrealizowane w formie sondy na próbie 5263 respondentów przez serwis Prezentmarzeń.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Hanka 2016-02-18 15:53:55

Ja też już stwierdziłam,że tak nie można. Tylko siedzieć i tv po pracy oglądać. Oprócz oczywiście sprzątania i gotowania. No ja akurat zawsze marzyłam o wyjeździe do Francji :P więc na razie uczę się francuskiego z metodą Emila Krebsa. No i mam zamiar spełnić swoje marzenia :)