PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Polacy przestali brać kredyty, mieszkania mogą stanieć

  • Autor: PAP/JP
  • 6 gru 2022 10:49

Wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe w listopadzie br. spadła o 65 proc. w porównaniu do listopada 2021 roku. Nieco mniej, bo o 63 proc. zmalała liczba wnioskujących - poinformowało we wtorek Biuro Informacji Kredytowej.

Polacy przestali brać kredyty, mieszkania mogą stanieć
Średnia wartość wnioskowanego kredytu mieszkaniowego w listopadzie wyniosła 337,47 tys. zł (fot. Shutterstock)
REKLAMA

BIK podało, że w listopadzie 2022 r., w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę niższą o 65 proc. w porównaniu do listopada 2021 r.

Czytaj też: Czy inspektorzy pracy naprawdę będą "wizytować" domy osób pracujących zdalnie?

Z danych BIK wynika, że w listopadzie 2022 r. o kredyt mieszkaniowy wnioskowało łącznie 13,6 tys. potencjalnych kredytobiorców, w porównaniu do 36,74 tys. rok wcześniej - jest to spadek o 63 proc. W porównaniu do października 2022 r. liczba osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy spadła o 2,4 proc.

Średnia wartość wnioskowanego kredytu mieszkaniowego w listopadzie br. wyniosła 337,47 tys. zł i była niższa o 5,6 proc. o w relacji do wartości z listopada 2021 r. W porównaniu do października 2022 r. była jednak wyższa o 0,3 proc.

Czytaj też: Jesteśmy lepsi niż Austria, Francja i Niemcy, ale to wciąż nie jest powód do zadowolenia

"Wysokie stopy procentowe, zaostrzenie wymogów regulacyjnych oraz obawy przed skutkami spowolnienia gospodarczego, skutecznie i na dłużej zamroziły popyt na kredyty mieszkaniowe" - powiedział, cytowany w komunikacie, główny analityk Grupy BIK Waldemar Rogowski.

Jego zdaniem, aby popyt się odmroził konieczne jest istotne zwiększenie zdolności kredytowej, która zależy od czterech czynników: stóp procentowych, wynagrodzeń, cen nieruchomości i kosztów utrzymania.

"Na ten moment najbardziej prawdopodobny jest spadek cen nieruchomości, wynagrodzenia realnie od kilku miesięcy spadają, a stopy procentowe raczej nie zostaną obniżone w najbliższym czasie, podobnie jak inflacja, która raczej jeszcze zwiększy koszty utrzymania gospodarstw domowych. W przypadku nieruchomości nie liczyłbym jednak na jakieś spektakularne obniżki rzędu 20-30 proc., które istotnie zwiększyłyby zdolność kredytową, a tym samym pobudziły popyt na kredyty mieszkaniowe" - podsumowuje Rogowski.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polacy przestali brać kredyty, mieszkania mogą stanieć

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA