PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Polacy poświęcają na pracę nieco ponad 34 lata. To poniżej europejskiej średniej

 • Autor: PAP/JP
 • 13 lip 2022 13:11

Holendrzy pracują w ciągu życia 42,5 roku, najdłużej ze wszystkich nacji w Unii Europejskiej. Najkrócej aktywni na rynku pracy są Rumuni. Polacy wypadają nieco poniżej średniej unijnej szacowanej na 36 lat - wynika z danych Europejskiego Urzędu Statystycznego Eurostat.

Polacy poświęcają na pracę nieco ponad 34 lata. To poniżej europejskiej średniej
Według Europejskiego Urzędu Statystycznego średnia liczba przepracowanych lat w UE wynosi 36 (fot. Mario Gogh/Unsplash)
REKLAMA

Podawany przez Eurostat wskaźnik długości życia zawodowego to oszacowanie liczby lat, przez jaką osoba w obecnym wieku 15 lat powinna pozostawać na rynku pracy (tj. być zatrudniona lub bezrobotna) przez całe swoje życie.

Według Europejskiego Urzędu Statystycznego średnia liczba przepracowanych lat w UE wynosi 36. Polacy plasują się nieco poniżej tego poziomu - Eurostat szacuje długość życia zawodowego w naszym kraju na 34,3 roku.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Zgodnie z udostępnionymi danymi najdłużej w ciągu swojego życia pracują mieszkańcy Niderlandów, Szwecji oraz Danii. W Holandii wskaźnik długości życia zawodowego osiąga najwyższą wartość we Wspólnocie - 42,5 roku. Najmniej aktywni są natomiast Włosi, Grecy i Rumuni. Ci ostatni przepracowują w ciągu swojego życia średnio 31,3 lat - to najniższy wynik w UE.

Jak ocenił portal RTL Nieuws, fakt, iż Holendrzy pracują najdłużej ze wszystkich Europejczyków, wynika z tego, że w Niderlandach zniesiono wcześniejsze emerytury oraz wydłużono wiek emerytalny. "W rezultacie gwałtownie wzrosła stopa zatrudnienia osób powyżej 60. roku życia" - oceniła ekonomistka Rabobanku Leontine Treur cytowana przez portal.

Średnia emerytura w Holandii wynosi 2,8 tys. euro i jest sumą trzech źródeł - świadczenia państwowego, emerytury pracowniczej oraz uzupełniającej (gromadzonej samodzielnie).

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Polacy poświęcają na pracę nieco ponad 34 lata. To poniżej europejskiej średniej

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • . 2022-07-13 13:33:41

  Poświęciłem na pracę 41 lat. Wylali mnie (podobno) ze względu na pandemię. Nikt nawet nie udaje, że chciałby mnie zatrudnić. Od państwa mam świadczenie przedemerytalne, z którego nie da się wyżyć. Stażówek nie ma i raczej nie będzie. Co dalej dla takich obywateli? Most, cmentarz?

  • Tomasz 2022-07-14 13:22:15

   Nie zazdroszczę sytuacji ale może warto pomyśleć o przebranżowieniu.

   • . 2022-07-14 16:55:52

    Mając 63 lata? Hmm, na kogo?

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA