Polacy nie ćwiczą, bo za mało zarabiają i za dużo pracują?

• Przeforsowany i zabiegany pracownik, wolne chwile chętniej spędza w domowym zaciszu oglądając telewizję czy przeglądając internet, niż uprawiając sport.
• Niskie zarobki sprawiają, że Polacy wybierają tanie sporty tj. jazda na rowerze i bieganie.
• Polacy uskarżają się również na permanentny brak czasu. Badanie instytutu Homo Homini z 2014 roku wykazało, że prawie połowa respondentów dysponuje dziennie mniej niż dwiema wolnymi godzinami.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Polacy nie ćwiczą, bo za mało zarabiają i za dużo pracują?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

21 mar 2016 14:09


Polacy w wieku produkcyjnym stronią od aktywności fizycznej – wynika z raportu „Aktywność sportowa Polaków” opublikowanego przez TNS. Co piąta osoba w przedziale wiekowym od 25 do 29 lat w ogóle nie uprawia sportu, a im dalej w las, tym więcej drzew, bo wśród 30- i 40-latków jest jeszcze więcej „leniuchów”. Najgorzej przedstawia się grupa 50-latków – aż dla 4 na 10 spośród nich sport to abstrakcja.

Średni dochód netto w naszym kraju wynosi niespełna 2800 złotych. Niskie zarobki Polaków tłumaczą, dlaczego wybierają oni stosunkowo tanie sporty, takie jak jazda na rowerze (53 proc. ankietowanych) i bieganie (33 proc.), które według badania TNS cieszą się w naszym kraju największą popularnością.

Czytaj też: Praca przy biurku zabójcza dla menedżerskiego kręgosłupa

Wspomniane dyscypliny wiążą się z jednorazowym wydatkiem, który jest zależny od marki i stopnia zaawansowania technicznego sprzętu, co pozwala na pewną oszczędność. Aktywności wiążące się ze stałymi wydatkami, takie jak pływanie i siłownia cieszą się wyraźnie mniejszą popularnością, a korty tenisowe oglądamy praktycznie tylko w telewizji.

Oprócz niskiej zasobności portfela, Polacy uskarżają się również na permanentny brak czasu, wywołany nawałem obowiązków. Badanie instytutu Homo Homini z 2014 roku wykazało, że prawie połowa respondentów dysponuje dziennie mniej niż dwiema wolnymi godzinami. Nic dziwnego, według danych Eurostatu jesteśmy drugim najbardziej zapracowanym narodem w Europie.

Gdy dodamy do tego duże odległości, które muszą pokonywać osoby pracujące poza miejscem zamieszkania bądź w wielkich miastach i zobowiązania rodzinne, z łatwością dojdziemy do wniosku, że nie mamy na sport nie tylko pieniędzy, ale także czasu. Trudno się dziwić, że przeforsowany i zabiegany pracownik, wolne chwile chętniej spędza w domowym zaciszu oglądając telewizję czy przeglądając Internet, niż uprawiając sport.

Czytaj też: Work-life balance to nie tylko liczba godzin. Co oferują pracodawcy?

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.