PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Polacy nie chcą do wojska. Przybyło przeciwników poboru

  • Autor: PAP/JP
  • 3 paź 2022 7:19

Z sondażu przeprowadzonego przez IBRiS dla poniedziałkowej "Rzeczpospolitej" wynika, że tylko co trzeci badany zgadza się na przywrócenie poboru. W ciągu kilku miesięcy spadła liczba tych, którzy popierają przywrócenie obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej w Polsce.

Polacy nie chcą do wojska. Przybyło przeciwników poboru
Tylko co trzeci badany zgadza się na przywrócenie poboru do wojska (fot. Shutterstock)
REKLAMA

"Tylko co trzeci badany przez IBRiS zgadza się na przywrócenie poboru, który zawieszono w 2010 r. Za przywróceniem poboru do armii jest 35,7 proc. badanych, a przeciwko - aż 57,1 proc, pozostali nie mają zdania. Niechętne poborowi są głównie osoby młode, w wieku 18-29 lat (77 proc. badanych w tej grupie wiekowej, a także osoby 50+ (78 proc.) oraz mieszkańcy wsi (62 proc.)" - informuje "Rzeczpospolita", podając wyniku sondażu, który na jej zlecenie wykonał IBRiS.

Czytaj też: Wojsko będzie uczyć Polaków strzelać. Całkowicie za darmo

Z sondażu wynika, że przywrócenie poboru do wojska popiera głównie elektorat Zjednoczonej Prawicy (56 proc.) "Zdecydowanie tak" mówi 12,4 proc. , zaś "Raczej tak" 23,3 proc. ankietowanych.

"Sondaż wskazuje, że w ostatnich miesiącach, już po wybuchu wojny na Ukrainie odsetek osób akceptujących przywrócenie obowiązkowej służby wojskowej spadł" - podaje dziennik, podkreślając jednocześnie, że MON nie planuje przywrócenia poboru. "Nie ma takiej potrzeby. Uważam, że poprzez różnego rodzaju atrakcyjne perspektywy i programy zachęcimy młodych ludzi do służby w Wojsku Polskim" - powiedział przed kilkoma tygodniami minister obrony Mariusz Błaszczak w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej".

Czytaj też: Czeka nas ogromny zaciąg. Do wojska trafi 20 tys. Polaków

Obowiązkową służbę wojskową wprowadziła Łotwa. Szwecja prowadzi selektywny nabór do armii.

Sondaż dla Rzeczpospolitej zrealizowano metodą telefonicznych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polacy nie chcą do wojska. Przybyło przeciwników poboru

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA