- Jak wynika z badania Devire, 57 proc. respondentów przyznaje, że dotychczas pracowało podczas urlopu.
- Główną przyczyną pracy podczas urlopu jest charakter wykonywanych obowiązków – 59 proc. osób przyznaje, że ich stanowisko wymaga, aby być stale w kontakcie.
- Co trzeci badany czuje się zobligowany względem swojego pracodawcy (32 proc.), z kolei 18 proc. z nas nie potrafi zapomnieć o pracy podczas wakacji.
Rola cyfryzacji w naszym życiu osiągnęła nowy poziom, zwłaszcza, że po wybuchu pandemii znacznie częściej używamy urządzeń mobilnych i komputerów. Na 37,8 mln ludzi w Polsce z Internetu korzysta prawie 31 mln, czyli o milion więcej niż przed rokiem. Z czego blisko 29 mln osób robi to mobilnie, względem 26 mln użytkowników w 2019 roku.
W lipcu 2020 r. roku firma rekrutacyjna i outsourcingowa Devire, postanowiła zapytać Polaków o to, czy spędzają wakacje „podłączeni do sieci”. Okazuje się, że tylko 1 proc. ankietowanych jest offline w trakcie wypoczynku.
Na urlop ze sprzętem służbowym
Jak wynika z badania, choć liczba zachorowań na koronawirusa znów rośnie, to przeszło połowa Polaków deklaruje chęć wyjazdu na urlop. 70 proc. ankietowanych zdecyduje się na wypoczynek w kraju, przy czym 19 proc. wyruszy poza granice – wynika z badania Devire. Tylko co czwarty Polak zrezygnował z wyjazdu.
Czytaj też: Urlop w wakacje? Niektórzy będą musieli zmienić plany
57 proc. respondentów przyznaje, że dotychczas pracowało podczas urlopu. Taki sam procent badanych zabierze ze sobą urządzenia służbowe na najbliższe wakacje. Co ciekawe 82 proc. osób deklaruje, że nie zamierza wykonywać obowiązków zawodowych.
To znaczy, że odbierania maili czy korzystania z telefonu służbowego podczas urlopu nie traktujemy już jako wykonywanie obowiązków służbowych. Może to wynikać z faktu, że postępujący trend pracy zdalnej i work-life integration zatarły granicę między pracą, a życiem prywatnym.
- Praca zdalna, z którą w tempie ekspresowym musiała się oswoić znaczna część Polaków ma nie tylko blaski, ale i cienie. Wielu pracodawców odchodząc od sztywno wyznaczonego czasu pracy zaczęło oczekiwać dostępności swoich pracowników pod telefonem 24/7. Pracownicy uzyskując większą elastyczność w normalnych godzinach pracy, również stali się na to bardziej otwarci. Zacieranie się granicy między życiem prywatnym, a zawodowym potwierdzają wyniki badania. Nawet jeśli nie chcemy pracować podczas urlopu, to nadal sprawdzamy pocztę służbową lub odbieramy telefon - mówi Michał Młynarczyk, prezes Devire i członek zarządu Polskiego Forum HR.
Dlaczego pracujemy w trakcie urlopu?
Główną przyczyną pracy podczas urlopu jest charakter wykonywanych obowiązków – 59 proc. osób przyznaje, że ich stanowisko wymaga, aby być stale w kontakcie. Co trzeci badany czuje się zobligowany względem swojego pracodawcy (32 proc.). Z kolei 18 proc. z nas nie potrafi zapomnieć o pracy podczas wakacji.
Najczęściej sprawdzamy pocztę służbową (69 proc. z nas) i odbieramy służbowy telefon - 63 proc. Do wykonywania standardowych obowiązków przyznaje się 10 proc. badanych.
Podobne wnioski płyną z badania firmy rekrutacyjnej HRK „Stres w pracy. Raport 2020”. Aż 59 proc. pracowników deklaruje, że podczas trwania urlopu jest w ciągłym kontakcie ze wszystkimi pracownikami lub przełożonym. Jedynie 36 proc. pracowników jest w stanie wyłączyć telefon, czy też nie odbierać firmowych e-maili.
Obecny czas nie sprzyja spokojnemu spędzeniu urlopu. Ponad połowa Polaków wciąż boi się nagłej utraty pracy. Chęć utrzymania posady skłania wiele osób do ciągłego pozostawania w kontakcie. Aż 28 proc. pracowników boi się popełnienia błędu, który pociągnie za sobą poważne konsekwencje, a 15 proc. odczuwa strach przed szefem, dlatego też przebywając na urlopie wolą deklarować chęć odpowiadania na najważniejsze wiadomości, czy też, w skrajnych przypadkach, wykonania powierzonych im zadań. W efekcie, zadeklarowane 14 dni urlopu zmieniają się w dwutygodniowy zdalny tryb pracy.
– W tak trudnym czasie, jakim jest pandemia koronawirusa, po stronie pracodawcy leży ogromna odpowiedzialność za to jak pracownicy będą się czuć, zarówno w biurze, jak i na zasłużonym urlopie. Stosowanie mobbingu, technik wywierania presji, szantażu, to droga donikąd. Takie działanie może i przyniesie wzmożoną pracę załogi, ale w dłuższej perspektywie czasu stracimy wartościowych pracowników, a także pogorszymy wizerunek firmy, który będzie bardzo ciężko poprawić. Z kolei, jeżeli jesteśmy pracownikiem, który jest poddawany tego typu działaniom, powinniśmy się zastanowić, czy obecne miejsce pracy jest tego warte, może lepiej pomyśleć o swoim zdrowiu oraz zmianie pracodawcy – mówi Aneta Czernek, business unit manager w HRK.
Reset na urlopie
Tymczasem odpoczynek podczas urlopu jest bardzo ważny. Jak pokazują wyniki badań przeprowadzonych przez EY, każde dodatkowe 10 godzin spędzonych na wakacjach zwiększa wydajność pracownika o 8 proc. Z kolei jak wykazują naukowcy z Massachusetts Institute of Technology, brak urlopu odbija się na zdrowiu: ryzyko zawału serca u mężczyzn, którzy rezygnują z urlopu, rośnie o 30 proc., a u kobiet o 50 proc. w porównaniu z tymi, które dają sobie prawo do wyjazdu.
Pandemia z kolei spowodowała, że wiele firm przeszło na model pracy zdalnej, co zdecydowanie utrudnia utrzymanie równowagi między życiem zawodowym i prywatnym. Pracownicy zdalni, w przeciwieństwie do osób pracujących w biurach, nie mają wyraźnej granicy między życiem prywatnym i zawodowym. Tym bardziej powinni zadbać o reset w trakcie urlopu.
Co jednak zrobić, by odpocząć i naładować baterie? Przede wszystkim nie możemy zabierać ze sobą służbowego komputera czy telefonu. Tylko w ten sposób możemy się odciąć.
- Z moich obserwacji wynika, że większość Polaków jest wykończona pracą. Sytuacja, z którą przyszło nam się zmierzyć, może spowodować, że jesienią będziemy mieć wiele osób cierpiących na wypalenie zawodowe. Właśnie dlatego odpoczynek jest bardzo istotny – mówi dr Kaja Prystupa-Rządca, ekspert od zarządzania z Akademii Leona Koźmińskiego.
Jak zauważa ekspert ALK, najlepiej wyjechać i zmienić otoczenie - nie musi to być odległe miejsce. Badania pokazują, że najefektywniej odpoczywamy w nowym otoczeniu, ponieważ mózg musi silnie skoncentrować się na analizie i poznawaniu nowych rzeczy.
W domu trudniej oderwać się od codziennych problemów. Nawet jednodniowa wycieczka poza miasto czy odwiedzenie miejsca, w którym jeszcze nie byliśmy albo byliśmy i mamy z nim miłe wspomnienia, pozwoli nam oderwać się od codzienności, złapać oddech i nabrać dystansu do niektórych spraw.
- Warto też zadbać o aktywny wypoczynek. Być może część z nas wolałaby wypoczywać na leżaku z książką w ręce. Tymczasem mózg lepiej regeneruje się w ruchu, dlatego też aktywność fizyczna jest bardzo ważna. Oczywiście należy dopasować ją do naszych umiejętności i predyspozycji, żeby nie narazić się na kontuzje – dodaje Prystupa-Rządca.
Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

KOMENTARZE (0)