Polacy muszą zacząć oszczędzać. Edukacja społeczeństwa może pomóc

Bank Światowy sygnalizuje, że Polacy muszą więcej oszczędzać i to nie tylko po to, żeby zapewnić sobie odpowiednie emerytury, ale też po to, by Polska mogła utrzymać wysokie tempo wzrostu gospodarczego.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Polacy muszą zacząć oszczędzać. Edukacja społeczeństwa może pomóc

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

30 kwi 2015 10:47


Zdaniem ekspertów firmy doradczej Deloitte ważniejsze od stworzenia odpowiednich instrumentów finansowych zachęcających do oszczędzania jest edukacja społeczeństwa. O sposobach na zwiększenie poziomu oszczędności Polaków rozmawiano podczas jednego z wczorajszych paneli VII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Choć 75 proc. Polaków popiera oszczędzanie to tylko niespełna 41 proc. gospodarstw domowych posiada jakiekolwiek oszczędności. Tymczasem oszczędzanie nie tylko pozwoli utrzymać Polsce wysokie tempo wzrostu gospodarczego, ale może także uchronić przed katastrofą demograficzną.

Czytaj też: Polacy mogą wpaść w tarapaty, jeśli nie zaczną oszczędzać

Z danych ZUS wynika, że w 2013 roku budżet państwa dofinansowywał system emerytalno-rentowy kwotą 80 mld zł (wliczając w to dotacje do KRUS i emerytur mundurowych). Szacuje się, że w 2060 roku środki zgromadzone w ZUS mogą nie wystarczyć na świadczenie w wysokości minimalnej emerytury dla 25-50 proc. osób przechodzących na emeryturę.

O tym jak zachęcić Polaków do oszczędzania rozmawiano w Katowicach. Zdaniem uczestników panelu „Finanse, oszczędności, kapitał” należy od najmłodszych lat  uczyć Polaków oszczędzania. Instytucje finansowe dysponują co prawda odpowiednimi produktami, wspomagającymi oszczędzanie, ale ważniejsze i bardziej wartościowe niż ich tworzenie jest edukacja. 

Czytaj też: Polacy chętniej oszczędzają niż pożyczają. To duża zmiana

Oszczędzać możemy w różny sposób, ale podstawowe trzy pytania, na które należy znaleźć odpowiedź, to z czego oszczędzać, na co oszczędzać i w co inwestować, skoro rynki finansowe straciły wiarygodność – mówi Dariusz Szkaradek, partner, lider sektora instytucji finansowych, audyt, zarządzanie ryzykiem w Deloitte.

Dlatego jego zdaniem celem instytucji finansowych powinna być odbudowa zaufania i budowa wiarygodnych i uczciwych form oszczędzania, ale takich, które nie obiecują nadmiernych stóp zwrotu.

W czasie dyskusji pojawiła się również opinia, że należy w Polakach budować świadomość, że nie ma inwestycji całkowicie wolnych od ryzyka. Klient wyedukowany być może wydaje się być z punktu widzenia instytucji finansowych trudniejszy, ale tylko w krótkiej perspektywie. W długim okresie czasu wszyscy uczestnicy rynku finansowego mogą na tym tylko skorzystać.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

ola 2015-05-06 20:40:09

Mi oszczędzanie kompletnie nie idzie ale teraz otworzyłam konto getin up, dostałam kartę z wyświetlanym stanem konta więc koniec z wymówkami.