Polacy i ich finanse. Więcej odpowiedzialnych, niż wolnych ptaków

Zamożni, luzacy, zadłużający się, odpowiedzialni, a także wolne ptaki. To pięć grup, na jakie - ze względu na stosunek do własnych finansów i zobowiązań – podzielić można polskie społeczeństwo.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Polacy i ich finanse. Więcej odpowiedzialnych, niż wolnych ptaków

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

10 kwi 2015 10:59


Podział powstał przy okazji pytania Polaków o ich stosunek do terminowego płacenia rachunków, wartości jakimi kierują się podczas regulowania własnych zobowiązań, tendencji do zadłużania się, a także oceny aktualnej sytuacji finansowej. Na podstawie tych odpowiedzi wyłoniono kilka rodzajów typów reprezentujących poszczególne grupy przekonań, opinie, motywacje i zachowań związanych z osobistymi finansami.

Czytaj też: Polacy oszczędzaliby, gdyby mieli większe zarobki. Tak mówi 60 proc. osób

– W naszej bazie danych widzimy ile osób zalega z płatnościami za rozmaite rachunki, ale nie znamy przyczyn takiego stanu rzeczy, taka informacja nie jest bowiem wymagana przy rejestracji długu. Przeprowadzając to badanie chcieliśmy dowiedzieć się, jakie są powody zaległości i jaki Polacy mają w ogóle stosunek do płacenia stałych zobowiązań. Typologia, jaka powstała w trakcie analizy, jest o tyle ciekawa, że podważa wiele stereotypowych przekonań na temat naszych rodaków – na przykład to, że kobiet nie trzymają się pieniądze, czy też mężczyźni rozważniej dysponują domowym budżetem – zauważa Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów.

Czytaj też: Polacy mogą wpaść w tarapaty, jeśli nie zaczną oszczędzać

Podczas badania przeprowadzonego na zlecenie Krajowego Rejestru Długów przez TNS Polska Polacy zostali podzieleni na pięć grup, z których najbardziej liczna, bo stanowiąca aż 29 proc. badanych, jest ta, której cechą wyróżniającą stała się „odpowiedzialność”. Najmniej licznie reprezentowane są tak zwane „wolne ptaki” - 12 proc. badanych.

Pozostałe grupy, czyli „zadłużający się”, „luzacy” i „zamożni” stanowią średnio po 20 proc. ankietowanych. Nazwy poszczególnych typów nawiązują do dominującej w danej grupie cechy związanej z podejściem do finansów, co nie oznacza jednak, że wszyscy zakwalifikowani do konkretnego typu Polacy reprezentują tę cechę w równym stopniu.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.