PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Plaga samobójstw wśród pracujących kobiet w Japonii. Dzieje się coś bardzo złego

  • Autor: PAP/JP
  • 3 lis 2021 12:03

W 2020 roku w Japonii odnotowano o 28 proc. więcej samobójstw pracujących kobiet niż średnio w poprzednich pięciu latach. W grupie kobiet przed 30. rokiem życia wzrost wynosił aż 60 proc. - podał w środę dziennik „Yomiuri Shimbun”, cytując rządowe sprawozdanie.

Plaga samobójstw wśród pracujących kobiet w Japonii. Dzieje się coś bardzo złego
54 proc. pracujących w Japonii kobiet wykonuje pracę w sposób nieregularny, na przykład na część etatu, podczas gdy odsetek ten wynosi tylko 24 proc. wśród pracujących mężczyzn (fot. Shutterstock)
REKLAMA

Za jeden z możliwych powodów tego wzrostu uznaje się rosnący odsetek kobiet wśród osób wykonujących pracę bez etatu. Według ministerstwa zdrowia, pracy i opieki społecznej tego rodzaju pracownicy byli bardziej narażeni na spadek zarobków z powodu pandemii Covid-19.

W 2020 roku odnotowano w Japonii nieco ponad 21 tys. samobójstw, o 4,5 proc. więcej niż w roku poprzednim. Życie odebrało sobie ok. 14 tys. mężczyzn, o 0,2 proc. mniej niż rok wcześniej, oraz ok. 7 tys. kobiet, o 15,4 proc. więcej niż w 2019 roku. To niemal najwyższy wzrost, odkąd w 1978 roku zaczęto zestawiać takie dane.

Wykazały one ponadto, że za wzrost ten odpowiadały samobójstwa wśród kobiet pracujących. Liczba samobójstw wśród kobiet bezrobotnych wyniosła 5,24 tys. i pozostała na niemal niezmienionym poziomie, podczas gdy wśród tych wykonujących pracę - wzrosła w porównaniu z pięcioletnią średnią o 28 proc. do 1,7 tys. Znaczny wzrost odnotowano wśród pracownic biurowych, sprzedawczyń i pracownic ochrony zdrowia.

Z wrześniowego badania ankietowego wynika, że 54 proc. pracujących w Japonii kobiet wykonuje pracę w sposób nieregularny, na przykład na część etatu, podczas gdy odsetek ten wynosi tylko 24 proc. wśród pracujących mężczyzn.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Plaga samobójstw wśród pracujących kobiet w Japonii. Dzieje się coś bardzo złego

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Roboty wystarczą 2021-11-03 15:15:27

    Nie ma ich kto dmuchnąć, nie mają rodzin, dzieci, tylko robotę. To po co mają żyć.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA