PARTNERZY PORTALU

Pijany maszynista bez uprawnień doprowadził do wypadku

  • Autor: PAP/JP
  • 18 paź 2021 14:25

Prezes Urzędu Transportu Kolejowego wszczął z urzędu postępowanie administracyjne ws. cofnięcia certyfikatu bezpieczeństwa kolejowemu przewoźnikowi towarowemu CTL Logistics. Powodem były liczne nieprawidłowości stwierdzone w trakcie kontroli - poinformował UTK w komunikacie.

Pijany maszynista bez uprawnień doprowadził do wypadku
Maszynista, który spowodował wypadek, był w stanie nietrzeźwym i nie posiadał uprawnień do prowadzenia pociągu (fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Jak informuje UTK, kontrola została przeprowadzona u przewoźnika w zakresie funkcjonowania systemu zarządzania bezpieczeństwem i była reakcją prezesa UTK na zdarzenie kolejowe, do którego doszło na stacji Łowicz Główny 9 września 2021 r.
  • Wtedy na skutek niezatrzymania się przed semaforem wskazującym sygnał "stój" i najechania na wykolejnicę doszło do wykolejenia lokomotywy i jednego wagonu pociągu przewoźnika CTL Logistics.
  • Maszynista, który spowodował wypadek, był w stanie nietrzeźwym i nie posiadał uprawnień do prowadzenia pociągu.

Przeprowadzona przez inspektorów UTK po zdarzeniu kontrola wykazała liczne nieprawidłowości i zaniedbania w funkcjonowaniu systemu zarządzania bezpieczeństwem w następujących obszarach: zarządzania kwalifikacjami i stanem psychofizycznym pracowników, zarządzania ryzykiem, podziału obowiązków oraz monitorowania prawidłowości wykonywania powierzonych działań i zarządzania dokumentacją.

UTK przypomina, że każdy pracodawca przed zatrudnieniem maszynisty powinien sprawdzić status jego licencji za pomocą Systemu Obsługi Licencji Maszynisty (SOLM).

W poniedziałkowym oświadczeniu spółka CTL Logistics informuje, że decyzja prezesa Urzędu Transportu Kolejowego o wszczęciu z urzędu postępowania administracyjnego w sprawie cofnięcia certyfikatu bezpieczeństwa jest dla niej niezrozumiała i stanowi ogromne zaskoczenie.

"W dniu 13 października otrzymaliśmy protokół kontroli, która prowadzona była w spółce od 9 do 28 września 2021 roku. Zgodnie z obowiązującymi przepisami jako jednostce kontrolowanej przysługuje nam prawo do wniesienia zastrzeżeń w ciągu 14 dni od daty otrzymania protokołu czyli do 27 października. Niestety, dzień po otrzymaniu wspomnianego protokołu otrzymaliśmy przedmiotową decyzję prezesa UTK" - napisano w oświadczeniu.

Spółka poinformowała, że zarząd CTL Logistics wspiera inicjatywy UTK mające na celu poprawę bezpieczeństwa przewozów kolejowych, a firma jest jednym z sygnatariuszy programu "Kultury Bezpieczeństwa w transporcie kolejowym", realizując szereg działań ukierunkowanych na zapobieganie wypadkom oraz uwzględniających wpływ czynnika ludzkiego.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pijany maszynista bez uprawnień doprowadził do wypadku

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA