PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Pierwsze szkolenie w dobrowolnej służbie wojskowej pod okiem szefa MON

  • Autor: PAP/JP
  • 6 cze 2022 11:06

Szef MON Mariusz Błaszczak weźmie w poniedziałek udział w pierwszym szkoleniu ochotników dobrowolnej służby wojskowej. Zgłoszenia do nowego typu służby nadsyłać można od 21 maja; do tej pory spłynęło ich już ponad 3500 - poinformowało MON.

Pierwsze szkolenie w dobrowolnej służbie wojskowej pod okiem szefa MON
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak (fot. PAP/Artur Reszko)
REKLAMA
  • Jak przekazało MON, w poniedziałek Błaszczak zainauguruje pierwsze szkolenie ochotników do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej w siedzibie 11. Mazurskiego Pułku Artylerii w Węgorzewie (woj. warmińsko-mazurskie).
  • Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa to nowy typ służby wojskowej - obok służby zawodowej i służby w Wojskach Obrony Terytorialnej - wprowadzony przez obowiązującą od kwietnia ustawę o obronie ojczyzny.
  • Od momentu uruchomienia przyjmowania deklaracji tj. 21 maja br. do nowego rodzaju służby złożono ich już ponad 3500. Rozpoczynające się szkolenia dobrowolnej służby wojskowej odbywać się będą w turnusach w 16 jednostkach w całym kraju przez 28 dni. Pozwolą one zdobyć ochotnikom niezbędne umiejętności.

Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa podzielona została na dwa etapy. Pierwszy z nich to szkolenie podstawowe, które trwa 28 dni, po którym przewidziane jest złożenie przysięgi wojskowej. Drugim etapem jest trwające do 11 miesięcy szkolenie specjalistyczne, połączone z wykonywaniem obowiązków służbowych w danej jednostce wojskowej (bez obowiązku skoszarowania). Żołnierze pełniący ten rodzaj służby otrzymają w okresie szkolenia wynagrodzenia w wysokości najniższej pensji żołnierza zawodowego - 4560 zł. Ponadto, będą uprawnieni do 2 dni urlopu za każde 30 dni pełnienia służby.

Po służbie zasadniczej żołnierze będą mogli trafić do rezerwy aktywnej (po złożeniu odpowiedniego wniosku; bez niego - do rezerwy pasywnej), do WOT, a także ubiegać się o zostanie żołnierzem służby zawodowej, z pierwszeństwem w naborze. Żołnierze po dobrowolnej służbie zasadniczej będą również otrzymywać pierwszeństwo w rekrutacji na stanowiska w administracji publicznej - po spełnieniu pozostałych wymagań na dane stanowisko. Dobrowolna służba zasadnicza wlicza się także do okresu odbywania służby wojskowej albo okresu zatrudnienia.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Rekrutacja do dobrowolnej służby odbywa się za pomocą portalu zostanzolnierzem.pl, a także w Wojskowych Centrach Rekrutacji. Po wysłaniu zgłoszenia i kontakcie ze strony rekruterów cała procedura rekrutacyjna ma trwać maksymalnie 2 dni.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pierwsze szkolenie w dobrowolnej służbie wojskowej pod okiem szefa MON

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA