PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Pieniądze cementują związek dużo mocniej, niż uczucie

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • 14 lut 2021 9:00

W niedzielę, 14 lutego, obchodzimy Walentynki, święto zakochanych. Jak pokazują dane z raportu firmy Intrum, pieniądze nieraz wiążą związek dużo mocniej, niż małżeńska przysięga i na dłużej, niż najgorętsze uczucie.

Pieniądze cementują związek dużo mocniej, niż uczucie
Co 5. kobieta i mężczyzna (21 proc. vs. 19 proc.) wprost przyznaje, że ma problem, by otwarcie rozmawiać o finansach ze swoim partnerem czy partnerką (Fot. Pixabay)
REKLAMA
  • Według niektórych, wspólny kredyt wiąże dwójkę ludzi bardziej niż przysięga małżeńska. Chyba coś jest w tym ironicznym stwierdzeniu.
  • Jak wynika z raportu Intrum “European Consumer Payment Report 2020”, z powodu pieniędzy co 6. osoba nie może zakończyć relacji, w której tkwi.
  • Z drugiej strony, są one jednym z głównych powodów kłótni w związku.

Pieniądze są trudnym tematem. Krępują nas, nie lubimy o nich rozmawiać. Także w związku, co może być zaskakujące, ponieważ to właśnie z mężem, żoną, partnerem, partnerką – po prostu z najbliższą nam osobą powinniśmy być w stanie mówić o wszystkim. Teoretycznie.

Jak się okazuje w praktyce, co 5. kobieta i mężczyzna (21 proc. vs. 19 proc.) wprost przyznaje, że ma problem, by otwarcie rozmawiać o finansach ze swoim partnerem czy partnerką. Inne dane pokazują, że z powodu swojej sytuacji finansowej 14 proc. kobiet i 17 proc. mężczyzn podejmuje decyzje o niezakańczaniu związku.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

– W pierwszym momencie może się wydawać, że to pozytywne zjawisko. Mamy powód, by nie kończyć pochopnie małżeństwa czy związku. Z drugiej strony, przez pieniądze wiele osób tkwi w toksycznych relacjach. Tak się dzieje, gdy nasza sytuacja finansowa jest na tyle zła, że nie mamy wystarczających środków, by się „usamodzielnić” i zacząć żyć w pojedynkę lub poszukać nowego, „lepszego” partnera. Na pocieszenie można przewrotnie i optymistycznie stwierdzić, że w tym temacie panuje równość między płciami: w takim samym stopniu zarówno kobiety, jak i mężczyźni uważają, że pieniądze pod wieloma względami są niestety problematyczną kwestią w związku – zauważa Aneta Miszczak, ekspert Intrum.

Kto lepiej zna się na finansach 

Jak wynika z danych zebranych przez Intrum, poprawa bezpieczeństwa finansowego w koronakryzysie jest priorytetem aż dla prawie 60 proc. polskich konsumentów. Deklarujemy, że chcemy zrealizować ten cel poprzez zwiększenie swojej wiedzy w tematach dotyczących pieniędzy (48 proc.). Kwestia poprawy wiedzy z zakresu finansów osobistych jest również ważnym tematem w związku. Blisko co 4. kobieta (24 proc.) przyznaje, że jej „druga połówka” słabo zna się na sprawach finansowych i podejmuje decyzje, które są złe dla wspólnego gospodarstwa domowego. Tego samego zdania jest 27 proc. mężczyzn.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pieniądze cementują związek dużo mocniej, niż uczucie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA