PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Pensja minimalna tutaj to za mało. Oto najdroższe miasta świata

  • Autor: PAP/jk
  • 18 cze 2022 9:04

Hong Kong po raz kolejny utrzymał pozycję najdroższego miasta na świecie pod względem kosztów życia. Na wynik wpłynęły rosnące ceny i umacniająca się waluta. Wśród 10 najdroższych miast na świecie, 5 znajduje się w Azji - wynika z raportu ECA International.

Pensja minimalna tutaj to za mało. Oto najdroższe miasta świata
Hong Kong pozostał najdroższym miejscem na świecie (Fot. Manson Yim/Unsplash)
REKLAMA
  • Hong Kong pozostał najdroższym miejscem na świecie.
  • Pierwsze 10 miejsc w rankingu w 2022 r. zajęły odpowiednio Hong Kong, Nowy Jork, Genewa, Londyn, Tokio, Tel Awiw, Zurych, Szanghaj, Kanton i Seul.
  • W tym roku odnotowano spadek pozycji miast Unii Europejskiej - Paryż nie zakwalifikował się do pierwszej trzydziestki.

Firma doradcza ECA International opublikowała ranking najdroższych miast na świecie. Ranking jest opracowywany od 2019 r. i od tej pory Hong Kong utrzymuje pierwsze miejsce.

"Hong Kong pozostał najdroższym miejscem na świecie, mimo tego, że w ubiegłym roku w mniejszym stopniu niż inne miasta (...) odczuł skutki inflacji" - odnotował cytowany w sprawozdaniu dyrektor regionalny na Azję w ECA International Lee Quane. Przypomniał, że inflacja CPI rdr wyniosła 3 proc. i jest niższa niż w "podobnych miastach zarówno w regionie, jak i na świecie".

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"W minionym roku to raczej siła dolara hongkońskiego, który jest powiązany z dolarem amerykańskim, umożliwiła utrzymanie pozycji najdroższej lokalizacji na świecie, ponieważ inne waluty uległy osłabieniu" - wyjaśnił Quane.

ECA zwróciła uwagę, że wysoka inflacja wpłynęła na wyniki rankingu. Przykładowo, najszybszy wzrost cen w ciągu ostatniego roku odnotowano w Kolombo na Sri Lance, co spowodowało awans o 23 miejsca w rankingu ECA na 149 miejsce na świecie.

W przypadku miast Chin kontynentalnych, które znalazły się w rankingu, inflacja jest wyższa niż zazwyczaj, ale pozostaje ona "niższa niż w innych częściach Azji".

"Głównym powodem za wzrostem (pozycji chińskich miast - PAP) w rankingach było umacnianie się chińskiego juana w stosunku do innych głównych walut, co wynika ze stosunkowo dobrych wyników gospodarczych Chin w okresie objętym badaniem. W konsekwencji miasta te są droższe w porównaniu z innymi lokalizacjami" - wskazał Quane. Cztery chińskie miasta (1. Hong Kong, 8. Szanghai, 9. Kanton, 14. Pekin) znalazły się w pierwszej piętnastce najdroższych miast.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pensja minimalna tutaj to za mało. Oto najdroższe miasta świata

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA