PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Pełnoletni na garnuszku rodziców. Z powodu braku pracy? Niekoniecznie

  • Autor: aw/PAP
  • 28 lip 2017 15:24

Z sondażu wynika, że niemal jedna trzecia (30 proc.) osób dorosłych stanu wolnego, które nie opuściły jeszcze rodziców jest finansowo całkowicie od nich zależna.

Pełnoletni na garnuszku rodziców. Z powodu braku pracy? Niekoniecznie
REKLAMA

• 59 proc. osób pełnoletnich, stanu wolnego, które mieszkają z rodzicami to mężczyźni - wynika z raportu Centrum Badania Opinii Społecznej.

• Wśród ogółu osób dorosłych, niezamężnych i nieżonatych - 54 proc. stanowią młodzi ludzie w wieku 18–24 lat.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Najliczniejsza grupa wymienia jako powody czynniki ekonomiczne, a więc brak mieszkania (42 proc.), brak pieniędzy (16 proc.), brak pracy (8 proc.), niższe koszty utrzymania (2 proc.).

 

Jak podają autorzy opracowania, blisko dwie piąte dorosłych Polaków (38 proc) twierdzi, że w ich najbliższej rodzinie jest przynajmniej jedna pełnoletnia osoba, która nie zawarła związku małżeńskiego i nadal mieszka pod jednym dachem z rodzicami. Z badań wynika, że większość z nich (59 proc.) to mężczyźni.

Według CBOS, ponad połowę tej grupy (54 proc.) stanowią młodzi ludzie w wieku 18-24 lat. Jedna trzecia (34 proc.) ma od 25 do 34 lat, pozostali zaś (12 proc.) ukończyli 35 rok życia.

W porównaniu z pomiarem z 2005 roku odnotowano wzrost odsetka osób pozostających w "rodzinnym gnieździe" w wieku od 25 do 44 lat, a jednocześnie spadek odsetków osób młodszych (od 18 do 24 roku życia) oraz starszych - po 45 roku życia.

Wśród ogółu pełnoletnich osób niezamężnych i nieżonatych, które mieszkają z rodzicami, najmniejszy odsetek stanowią osoby mieszkające w miastach liczących co najmniej 500 tys. ludności, największy z kolei te, które mieszkają na wsi.

Z sondażu wynika, że niemal jedna trzecia (30 proc.) osób dorosłych stanu wolnego, które nie opuściły jeszcze rodziców jest finansowo całkowicie od nich zależna). 47 proc. nie potrzebuje wsparcia materialnego, ponieważ posiada wystarczające środki na swoje utrzymanie. Co czwarty dorosły mieszkający z rodzicami (23 proc.) jest po części od nich zależny.

Jak wynika z badania, osoby pracujące nie zawsze dysponują wystarczającymi pieniędzmi na utrzymanie - łącznie nieco ponad jedna czwarta (27 proc) korzysta z materialnej pomocy rodziców (częściowo albo całkowicie).

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Pełnoletni na garnuszku rodziców. Z powodu braku pracy? Niekoniecznie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • yxyxy 2017-07-30 16:03:48

    No i co w tym złego. Jak się nie ma partnera/partnerki to po co się wyprowadzać i siedzieć samemu w czterech ścianach ?

  • Zeghar 2017-07-28 17:23:03

    Postęp. Mamy to, co od jakiegoś czasu jest w zachodniej Europie.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA