Papież w Turynie: Praca potrzebna nie tylko gospodarce, ale i godności człowieka

Papież Franciszek, który przybył w niedzielę (21 czerwca) z dwudniową wizytą do Turynu, podczas spotkania z ludźmi świata pracy - w tym dyrekcji włoskiego Fiata - mówił, że praca jest potrzebna nie tylko gospodarce, ale także godności człowieka.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Papież w Turynie: Praca potrzebna nie tylko gospodarce, ale i godności człowieka

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

21 cze 2015 12:16


Franciszek przypomniał, że Turyn - historyczny ośrodek pracy z racji istnienia tu wielu fabryk - bardzo silnie odczuwa obecnie skutki kryzysu.

- Brakuje pracy, zwiększyły się nierówności ekonomiczne i społeczne, wiele osób zubożało, ma problemy z domem, ze zdrowiem, edukacją i innymi pierwszorzędnymi dobrami - mówił.

- Praca ma fundamentalne znaczenie, mówi o tym na samym początku włoska konstytucja i dlatego konieczne jest to, by całe społeczeństwo, ze wszystkimi jego częściami składowymi, współpracowało na rzecz tego, by była praca dla wszystkich, godna mężczyzny i kobiety - oświadczył papież w przemówieniu wygłoszonym na Piazzetta Reale. W pierwszym rzędzie siedzieli przedstawiciele dyrekcji turyńskiego koncernu Fiat.

Podkreślił, że niektórzy, mimo kryzysu, "wzbogacają się nie troszcząc się o wielu, którzy biednieją i niekiedy głodują".

Franciszek wyraził solidarność zarówno z bezrobotnymi, zwłaszcza młodzieżą, jak i z przedsiębiorcami, przeżywającymi kłopoty.

Powiedział też: "Nie dla mafijnych układów, oszustw, łapówek".

- Jesteśmy wezwani, by sprzeciwić się gospodarce, która odrzuca ludzi, kultowi pieniądza, niesprawiedliwości, która generuje przemoc - stwierdził.

Apelował, aby nie obarczać imigrantów winą za trudności. - Imigracja zwiększa konkurencję na rynku pracy - zauważył - ale nie można winić za to imigrantów, bo są oni ofiarami niesprawiedliwości, gospodarki, która odrzuca ludzi, a także wojen.

Papież wyraził opinię, że konieczna jest "reaktywacja solidarności między pokoleniami", by ożywić gospodarkę. - Trzeba stworzyć możliwości kredytowe nowym inicjatywom - apelował do banków.

Po spotkaniu z przedstawicielami świata pracy Franciszek pojechał do katedry, by zobaczyć wystawiony tam od 19 kwietnia Całun Turyński.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.