Papież Franciszek: Trzeba przezwyciężyć strach przed ubogimi

Papież Franciszek zaapelował o przezwyciężenie strachu przed ubogimi, który powoduje, że są traktowani jako ludzie przynoszący "niepewność i niestabilność". W orędziu na Światowy Dzień Ubogich wezwał, by pomagając im nie stawiać na pierwszym planie siebie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Papież Franciszek: Trzeba przezwyciężyć strach przed ubogimi

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/JRP

14 cze 2018 16:29


Watykan ogłosił w czwartek (14 czerwca) orędzie papieża na II Światowy Dzień Ubogich, który będzie obchodzony 18 listopada.

Hasłem przesłania są słowa z jednego z psalmów: "Biedak zawołał, a Pan go usłyszał".

"Te słowa Psalmisty stają się też naszymi wtedy, gdy stykamy się z różnymi formami cierpienia i marginalizacji doświadczanymi przez wielu braci i sióstr" - podkreślił papież. "Mówią nam przede wszystkim o tym, że Pan wysłuchuje ubogich, wołających do Niego i jest dobry wobec tych, którzy z sercem rozdartym przez smutek, samotność i wykluczenie w Nim szukają schronienia" - wyjaśnił.

Franciszek wskazał, że Bóg słucha "wszystkich poniżonych, pozbawionych godności, którzy pomimo tego, co ich spotkało, mają siłę do zwrócenia wzroku ku górze, aby otrzymać światło i pocieszenie". "Wysłuchuje On prześladowanych w imię fałszywej sprawiedliwości, uciskanych przez politykę niezgodną z zasadami i zastraszonych przez przemoc" - dodał.

W swym orędziu papież zaznaczył, że nikt nie może czuć się wyłączony z miłości Boga, zwłaszcza "w świecie, który bogactwo czyni pierwszym celem i zamyka osoby na innych".

Jak napisał, stan ubóstwa staje się "krzykiem". Papież zapytał: "Dlaczego ten krzyk, który wznosi się przed oblicze Boga, nie może dosięgnąć naszych uszu, pozostawiając nas obojętnymi i biernymi?".

Zachęcił wiernych do rachunku sumienia, aby zrozumieć, czy naprawdę potrafią słuchać ubogich i zastrzegł: "Jeśli mówimy za dużo, nie zdołamy ich usłyszeć".

"Obawiam się, że często wiele inicjatyw, nawet godziwych i koniecznych, jest bardziej ukierunkowanych na samozadowolenie, niż na prawdziwe rozpoznanie wołania ubogiego" - przyznał Franciszek.

Jego zdaniem jest tak dlatego, że wiele osób stało się "więźniami kultury, która nakłania do przeglądania się w lustrze i do nadmiernej troski o siebie, uważając, że wystarczy gest altruizmu, aby być zadowolonym, bez konieczności bezpośredniego zaangażowania".

Ubóstwo nie jest kwestią wyboru

Światowy Dzień Ubogich papież przedstawił jako "maleńką odpowiedź całego Kościoła, rozsianego po całym świecie, skierowaną do wszystkich ubogich, aby nie myśleli, że ich krzyk upadł w próżnię". Jak stwierdził, ma zarazem świadomość tego, że to "kropla wody na pustyni ubóstwa".

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.