Dziękuję wszystkim, którzy konsekwentnie podejmują starania o bezpieczeństwo i sprawiedliwość społeczną, o prawo chroniące słabszych, o system dbający o wszystkich obywateli. Państwa służba ma ogromne znaczenie dla pomyślności Polski i Polaków - napisał w liście z okazji obchodów 100-lecia istnienia Państwowej Inspekcji Pracy marszałek Sejmu Marek Kuchciński.
Z okazji przypadającego na ten roku wyjątkowego jubileuszu Inspekcja Pracy organizuje szereg wydarzeń, m.in. konferencje naukowe i debaty z udziałem krajowych i zagranicznych ekspertów z zakresu bezpieczeństwa i warunków pracy. Główne uroczystości miały miejsce 28 maja w Teatrze Wielkim w Warszawie.
- Obchody jubileuszu stulecia Państwowej Inspekcji Pracy to bardzo ważne wydarzenie, które stanowi okazję do podkreślenia znaczenia instytucji pełniącej trudną do przecenienia rolę w polskiej rzeczywistości. To jednocześnie sposobność do refleksji zarówno nad naszą historią, jak i nad zadaniami, które musimy podejmować w imię sprawiedliwości społecznej, stanowiącej podstawę demokratycznego, sprawnego i nowoczesnego państwa - napisał marszałek Sejmu Marek Kuchciński w liście skierowanym na ręce Wiesława Łyszczka, Głównego Inspektora Pracy.
Zaznaczał w nim, że Inspekcja jest niemal rówieśniczką odrodzonej przed stu laty Niepodległej Rzeczypospolitej. - Podpisany 3 stycznia 1919 r. przez Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego Dekret tymczasowy o urządzeniu i działalności inspekcji pracy pokazuje, jak wielką wagę przywiązywano do poszanowania godności ludzkiej pracy i respektowania praw pracowniczych już od samego zarania naszej suwerenności. Ojcowie Niepodległej doskonale bowiem rozumieli, że wielkości kraju nie można zbudować na niesprawiedliwym traktowaniu obywateli - zaznaczył Kuchciński.
Z kolei Wiesław Łyszczek podkreślał, że początki inspekcji pracy w Polsce są ściśle związane z odzyskaniem przez naszą ojczyznę niepodległości. Dekret o powołaniu do życia inspekcji pracy był jednym z pierwszych i najważniejszych aktów w dziele budowy systemu ochrony pracy, wyznaczającym kierunek wspólnych starań o bezpieczeństwo pracujących Polaków.
- Dzięki wysiłkowi i zaangażowaniu pierwszych inspektorów pracy inspekcja stała się instytucją potrzebną i szanowaną. Wkraczamy w drugie stulecie z poczuciem troski o pracowników. To stanowiło podstawę istnienia inspekcji pracy u jej zarania i dotyczy czasów współczesnych - mówił szef PIP.
Podczas uroczystości uhonorowano zasłużonych pracowników PIP odznaczeniami państwowymi przyznanymi przez prezydenta RP Andrzeja Dudę. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczeni zostali: Józef Bajdel, Andrzej Bugalski i Jerzy Pas. Wręczono także blisko 200 Złotych, Srebrnych i Brązowych Medali za Długoletnią Służbę.
100 lat zmian
Warto przypomnieć, że instytucja, która czuwa nad bezpieczeństwem pracowników, została powołana do życia dokładnie 3 stycznia 1919 roku. Wtedy to Naczelnik Państwa Józef Piłsudski podpisał Dekret tymczasowy "O urządzeniu i działalności inspekcji pracy".
Ważnym dniem w historii PIP był 14 lipca 1927 r. Wtedy to ukazało się rozporządzenie prezydenta "O inspekcji pracy"; zastąpiło ono wydany w 1919 r. "tymczasowy dekret". - Po wejściu w życie tych przepisów inspektorzy zyskali szersze uprawnienia. Po okazaniu legitymacji mieli prawo wstępu na teren zakładu pracy o każdej porze dnia i nocy - podkreślają przedstawiciele PIP.
Po wojnie (sierpień 1944) na terenach wyzwolonych spod okupacji niemieckiej zostały utworzone pierwsze komórki inspekcji pracy, a w 1945 r. inspekcja objęła działalnością cały kraj. Podstawą działalności inspekcji pracy w tym czasie było nadal rozporządzenie Prezydenta RP z 1927 r.
- 1 maja 2004 roku wejście Polski do Unii Europejskiej postawiło przed PIP nowe wyzwania. Stała się ona instytucją łącznikową dla zagranicznych instytucji zajmujących się nadzorem nad przestrzeganiem prawa pracy w stosunku do polskich pracowników delegowanych do pracy w innych państwach UE - wskazują na ważne momenty przedstawiciele PIP.
Jak dziś wygląda ich praca? W 2017 roku inspektorzy przeprowadzili prawie 81 tys. kontroli u 64 tys. pracodawców i innych podmiotów gospodarczych. - Dzięki naszym działaniom ponad 17 tys. osób, które pracowało w oparciu o umowę cywilnoprawną lub bez żadnej umowy, otrzymało umowę o pracę. To dwukrotnie więcej niż rok wcześniej - podkreślał Wiesław Łyszczek, Główny Inspektor Pracy.
KOMENTARZE (0)