86 proc. Polaków spędziło tegoroczny letni urlop w kraju - wynika z badań CBOS. Znaczna część osób wskutek pandemii zmodyfikowała swoje plany wyjazdów wakacyjnych, ale z nich całkowicie nie zrezygnowała - dotyczy to 20 proc. badanych - dodano

- Polacy, którzy zdecydowali się wyjechać tego lata na wypoczynek z co najmniej jednym noclegiem w jeszcze większym stopniu niż wynikało to z przedwakacyjnych planów postawili na wypoczynek krajowy - wynika z raportu
- Według CBOS decyzję o wyjeździe podejmowały częściej osoby z wyższym wykształceniem, z dużych miast i lepiej zarabiający.
- CBOS wskazuje, że znaczna część Polaków wskutek pandemii zmodyfikowała swoje plany dotyczące wyjazdów wakacyjnych, ale z nich całkowicie nie zrezygnowała (dotyczy to 20 proc. ogółu badanych).
W raporcie "Turystyka letnia w czasach pandemii" CBOS podaje, że na przełomie maja i czerwca 42 proc. badanych zadeklarowało, iż tego lata zamierza wyjechać na wypoczynek lub turystycznie na co najmniej dwa dni. Połowa (50 proc.) pytanych nie planowała takich wyjazdów, a 8 proc. respondentów jeszcze nie zdecydowało. We wrześniu okazało się, że z takich wyjazdów skorzystało 38 proc. dorosłych Polaków, to o 4 pkt proc. mniej niż planowało u progu tegorocznych wakacji.
Raport zauważa też, że na początku 2020 roku niemal dwie trzecie (64 proc.) dorosłych Polaków deklarowało, iż w tym roku zamierza wyjechać w celach wypoczynkowych lub turystycznych na co najmniej dwa dni (odsetek respondentów deklarujących zamiar takiego wyjazdu był na początku tego roku taki sam, jak w roku poprzednim i po raz drugi najwyższy z notowanych od 2013 roku). Zdaniem jego autorów gros tych wyjazdów było zaplanowane na lato, toteż spodziewają się, że cały rok 2020 charakteryzować będzie duży spadek aktywności turystycznej Polaków.
Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl
Czytaj też: "Przespali pandemię", teraz starają się o wydłużenie urlopu wypoczynkowego
Z przeprowadzonych przez CBOS analiz wynika, że "częstość deklarowania co najmniej dwudniowych letnich wyjazdów w czasach pandemii związana jest przede wszystkim z pozycją społeczno-ekonomiczną badanych, natomiast na dalszym planie jest obawa przed zarażeniem się koronawirusem SARS-CoV-2".

KOMENTARZE (0)