PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Pandemia zahamowała postęp w przewidywaniu długości życia. To nie wszystko

  • Autor: PAP/km
  • 11 wrz 2022 8:59

Z raportu ONZ na temat rozwoju społecznego wynika, że 90 proc. krajów odnotowało od wybuchu pandemii koronawirusa obniżenie oczekiwanej długości życia, a także spadek osiągnięć w dziedzinie edukacji i dobrobytu. Najgorzej pod tym względzie jest w Sudanie, a najmniej ucierpiała Szwajcaria.

Pandemia zahamowała postęp w przewidywaniu długości życia. To nie wszystko
90 proc. krajów zarejestrowało spadek wskaźnika rozwoju społecznego (fot. Pixabay)
REKLAMA

W większości ze 191 krajów uwzględnionych w raporcie, zwłaszcza w zakresie oczekiwanej długości życia, nastąpiło cofnięcie do poziomu z 2016 roku. Jest to odwrócenie 30-letniego trendu. Dokument ONZ jako jeden z przykładów podaje, że w Stanach Zjednoczonych oczekiwana średnia długość życia spadła o ponad dwa lata w zestawieniu z rokiem 2019.

Niezależnie od Covid-19 raport przypisuje globalne niepowodzenia także takim czynnikom, jak wojna na Ukrainie i negatywny wpływ zmian klimatycznych.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Odwrót jest niemal powszechny, ponieważ ponad 90 proc. krajów zarejestrowało spadek wskaźnika rozwoju społecznego (HDI - Human Development Index) w 2020 lub 2021 roku. Ponad 40 proc. odnotowało spadek w obu latach. Jest to sygnał, że kryzys w wielu krajach wciąż się pogłębia.

Zobacz: Przez prawny bubel wiele osób nie będzie mogło pracować

Szwajcaria znajduje się w tym roku na szczycie tabeli ze wskaźnikiem rozwoju społecznego. Oczekiwana średnią długość życia wynosi tam 84 lata, mieszkańcy kształcą się średnio przez 16,5 roku, a mediana wynagrodzeń sięga 66 tys. dolarów.

Na drugim biegunie mieści się Sudan Południowy z oczekiwaną średnią długością życia 55 lat. Ludzie spędzają tam w szkole średnio tylko 5,5 roku i zarabiają 768 dolarów rocznie. ONZ wskazuje też na nieskuteczne sposoby wybrnięcia z impasu.

Przeczytaj: Stan zagrożenia epidemicznego będzie przedłużony do 30 września

"Widzieliśmy w przypadku kosztów życia i kryzysów energetycznych, że chociaż kuszące jest skupienie się na szybkich rozwiązaniach, takich jak subsydiowanie paliw kopalnych, taktyka natychmiastowej pomocy opóźnia długoterminowe zmiany systemowe, które musimy wprowadzić" - ocenił administrator programu ONZ ds. rozwoju Achim Steiner.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pandemia zahamowała postęp w przewidywaniu długości życia. To nie wszystko

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA