Otwarto pierwszy w Polsce zakład fryzjerski dla bezdomnych, ubogich i potrzebujących

W Sopocie otwarty został zakład fryzjerski dla bezdomnych, ubogich i potrzebujących. To unikatowe przedsięwzięcie w kraju.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Otwarto pierwszy w Polsce zakład fryzjerski dla bezdomnych, ubogich i potrzebujących

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

7 kwi 2015 9:31


Dyrektor Caritas Archidiecezji Gdańskiej ks. Janusz Steć powiedział , że pomysł, aby z myślą o osobach bezdomnych zorganizować zakład fryzjerski, zaczerpnął wprost z Watykanu.

"Znalazłem informację, że takie miejsce wraz z łaźnią otworzył swego czasu w Rzymie papież Franciszek. Kontaktowałem się i orientowałem, jak oni to zorganizowali. My już mamy w Sopocie łaźnię od 2004 r. Bezdomni myją się w niej i dostają świeże ubrania. Z tego, co wiem, podobnego zakładu fryzjerskiego dla bezdomnych w Polsce do tej pory nie było" - wyjaśnił ks. Steć.

Zdaniem duchownego, możliwość uporządkowania fryzury przez bezdomnych to element wspierania ich ludzkiej godności i szansa na zmniejszenie wobec tych osób uprzedzeń części społeczeństwa.

"Trzeba przecież pamiętać, że z różnych względów nie mogą oni pójść do normalnych zakładów fryzjerskich" - tłumaczył ks. Steć.

Warunkiem skorzystania z usług fryzjera w siedzibie Caritasu w Sopocie będzie wcześniejsze skorzystanie z łaźni oraz założenie świeżego ubioru i bielizny.

Ks. Steć nie sądzi, że zabraknie chętnych na fotel fryzjerski. "Zapotrzebowanie na te usługi jest bardzo duże. Do naszej jadłodajni przychodzi średnio dziennie ok. 200-300 osób, w mroźniejsze okresy bywa i 400" - wyjaśnił kapłan.

Na razie znalazło się dwoje fryzjerów, którzy są gotowi bezpłatnie strzyc klientów. "Nadal szukamy jednak profesjonalnych fryzjerów, którzy w formie wolontariatu chcieliby od czasu do czasu udzielić nam pomocy" - zaznaczył szef Caritas Archidiecezji Gdańskiej.

Salon fryzjerski będzie działał w zależności od potrzeb, prawdopodobnie dwa razy w tygodniu. Pierwszych chętnych ma przyjąć tuż po świętach.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.