×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Oto statystyczna Polka. Średnie wykształcenie, dwójka "odchowanych" dzieci

  • Autor: PAP/JP
  • 31 maj 2022 18:00

Zdrowie, poczucie bezpieczeństwa i bezpieczeństwo ekonomiczne to najważniejsze wartości w życiu kobiet – wynika z badań przeprowadzonych przez Instytut Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego na reprezentatywnej próbie 1229 Polek. Wyniki zostały zaprezentowane we wtorek w Rzeszowie.

Oto statystyczna Polka. Średnie wykształcenie, dwójka "odchowanych" dzieci
(fot. Leah Hetteberg/Unsplash)
REKLAMA
  • Projekt "Preferencje życiowe kobiet w Polsce" powstał dzięki wsparciu Fundacji State of Poland, a za jego realizację odpowiadał zespół badawczy Instytutu Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.
  • Badania miały pomóc znaleźć odpowiedzi m.in. na pytania, jakie ścieżki i życiowe decyzje podejmują Polki i co stawiają na pierwszym miejscu.
  • Statystyczna Polka to pracująca na cały etat mężatka, z wykształceniem średnim, dwójką "odchowanych" dzieci powyżej 16. roku życia, mieszkająca w gospodarstwie, gdzie dochód na osobę wynosi poniżej 3 tys. netto.

Jak podkreślił ekspert Instytutu Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego Dariusz Tworzydło, głównym celem projektu jest przyczynienie się do zmiany istniejącego modelu życia kobiet w Polsce. "Zgodnie z tym modelem praca zarobkowa kobiet jest uważana za mniej ważną dla rodziny, a od kobiet oczekuje się podporządkowania obowiązkom matki i żony" - dodał.

Zdaniem Tworzydły, przeprowadzone badania miały pomóc znaleźć odpowiedzi m.in. na pytania, jakie ścieżki i życiowe decyzje podejmują Polki i co stawiają na pierwszym miejscu.

Jak wynika z zaprezentowanego we wtorek badania statystyczna Polka to pracująca na cały etat mężatka, z wykształceniem średnim, dwójką "odchowanych" dzieci powyżej 16. roku życia, mieszkająca w gospodarstwie, gdzie dochód na osobę wynosi poniżej 3 tys. netto.

W ocenie badanych kobiet najważniejszymi wartościami w życiu są: zdrowie, poczucie bezpieczeństwa, bezpieczeństwo ekonomiczne, samostanowienie o sobie, swoboda działania i równość szans.

Natomiast mieszkanki Podkarpacia wyróżnia skoncentrowanie na pracy, co daje im satysfakcję i odpowiednie wynagrodzenie. Z drugiej strony w województwie podkarpackim zdecydowanie mniej kobiet niż średnia w Polsce uważa, że sposób, w jaki żyją został przez nie samodzielnie wybrany.

Jak mówił współautor badań Przemysław Szuba, aż 32 proc. respondentek z Podkarpacia deklaruje, że jest skoncentrowana na pracy. "Był to drugi z najwyższych wyników regionalnych, który znacznie przewyższał średnią ogólnokrajową oscylującą na poziomie 24 proc. W województwie podkarpackim badane kobiety mają też wysokie aspiracje życiowe" - dodał.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Oto statystyczna Polka. Średnie wykształcenie, dwójka "odchowanych" dzieci

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA