×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Oto 5 lekcji biznesu, które można wynieść z "Gry o tron"

  • Justyna Koc
    jk
  • 18 lip 2017 16:05

Spektakularne wzloty, bolesne upadki, skostniałe struktury rozbijane przez młodych i zdolnych oraz wielkie organizacje, chwiejące się w obliczu nowych czasów – Westeros ma więcej wspólnego ze współczesnym biznesem niż sam autor, George R. R. Martin, byłby skłonny przyznać.

Oto 5 lekcji biznesu, które można wynieść z "Gry o tron"
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Choć pełen amoralnych postaci i spisków serial “Gra o tron” opowiada o całkowicie fikcyjnych wydarzeniach, niesie ze sobą wiele rad, które mogą przydać się w karierze i prowadzeniu biznesu.

Otaczaj się wartościowymi ludźmi

Tyrion Lannister, mimo wszystkich swoich wad, jest jednym z najwybitniejszych umysłów politycznych Westeros. Jako namiestnik króla Joffreya potrafił utrzymać królestwo w ryzach i obronił Królewską Przystań przed flotą Stannisa Baratheona dzięki innowacyjnemu wykorzystaniu Dzikiego Ognia.

Mimo to Królowa Matka Cersei (przy okazji jego siostra) nie darzyła go szczególną estymą i doprowadziła do jego wygnania. Ostatecznie Tyrion Lannister został doradcą jej przeciwniczki Daenerys Targaryen. Tym samym z powodu osobistych animozji i niechęci prezesa (królowej) organizacja utraciła jednego z najlepszych pracowników na szczeblu Executive na rzecz konkurencji.

– W przypadku jednostek, otaczanie się wartościowymi ludźmi oznacza przede wszystkim networking i szukanie wartościowych kontaktów biznesowych – komentuje Anna Wicha, dyrektor generalny Adecco Poland. – Są to ludzie, którzy mogą pomóc w rozwoju osobistym i zawodowym. Jednocześnie toksycznych ludzi, na przykład takich jak prezes Cersei Lannister, należy zdecydowanie unikać.

Patrz w szerokiej perspektywie

Targane wojną domową Westeros nie dostrzega zagrożenia, jakim jest nadejście Innych zza północnego Muru. Podczas gdy kolejne twierdze zmieniają barwy, a żołnierze wykrwawiają się na bitwach, cała firma, jaką jest Pięć Królestw, może paść pod naporem agresywnej konkurencji.
W przypadku na przykład branży IT konieczne jest śledzenie najnowszych trendów technologicznych oraz zmian na rynku, aby nie pozostać przy starej technologii, która traci na znaczeniu.

– Doskonałym tego przykładem jest sytuacja firmy Kodak, która jako pierwsza stworzyła aparaty cyfrowe, jednak nie poszła za ciosem i dalej rozwijała sprzęt oparty na kliszy fotograficznej. Tym samym poprzez ignorowanie trendów, sama skazała się na przegraną w walce o rynek – wskazuje Anna Wicha. – W mniejszej skali błąd ten może oznaczać brak doskonalenia się lub trwanie przy wygaszanych technologiach mimo rozwoju konkurencyjnych standardów.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Oto 5 lekcji biznesu, które można wynieść z "Gry o tron"

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA