×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Oto 10 państw świata z najniższym bezrobociem. Polski szukać tam ze świecą

Jeśli myślicie, że Polska może szczycić się jedną z najniższych stóp bezrobocia, to jest to prawdą wyłącznie w zestawieniu z krajami europejskimi. Kiedy spojrzymy szerzej i zobaczymy, jak kształtuje się bezrobocie na świecie, okaże się, że Polska jest dopiero w trzeciej dziesiątce państw z najniższym wskaźnikiem bezrobocia.

Oto 10 państw świata z najniższym bezrobociem. Polski szukać tam ze świecą
W krajach o niskim poziomie rozwoju bezrobotnych jest mało. Duża część ludzi żyje z rolnictwa, zazwyczaj na własne potrzeby lub sprzedając swoje towary na targach (fot. Pixabay/Sasin Tipchai)
REKLAMA
 • O tym, że Polska po raz kolejny jest w czołówce europejskich państw z najniższym bezrobociem, wiadomo od dawna. Co miesiąc podają tę informację wszystkie krajowe media.
 • Dane Eurostatu za kwiecień 2022 wskazują, że w naszym kraju bez pracy było zaledwie 3 proc. osób.
 • A jak wygląda sytuacja na świecie? Przygotowaliśmy dla was listę 10 państw, które mają najniższy poziom bezrobocia. Europejskich krajów na niej nie uświadczycie. 

Z danych Eurostatu wynika, że Polska po raz kolejny znalazła się w czołówce państw europejskich z najniższym bezrobociem. W kwietniu wyniosło ono w naszym kraju 3 proc. (niezmiennie od 4 miesięcy). Lepiej wypadli tylko nasi południowi sąsiedzi Czesi z wynikiem 2,4 proc. (miesiąc wcześniej 2,3 proc.). Z kolei Niemcy uplasowali się na tym samym miejscu co my z bezrobociem na poziomie 3 proc. Trzecie miejsce zajęła Malta, która w kwietniu zanotowała 3,1-procentową stopę bezrobocia.

- Eurostat po raz kolejny przekazał znakomite informacje o sytuacji na polskim rynku pracy. Jesteśmy jednym z unijnych liderów pod względem niskiego bezrobocia. Od początku tego roku bezrobocie w Polsce, wyliczane według tej metodologii, utrzymuje się na stałym, 3-procentowym poziomie" - komentowała te dane minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. 

Tymczasem, jak pokazują dane na temat bezrobocia publikowane przez Bank Światowy, w skali świata nasz wynik wcale nie klasyfikuje nas na czele państw z najniższą stopą bezrobocia. Polska znajduje się dopiero w trzeciej dziesiątce zestawienia publikowanego przez Bank Światowy. A tak prezentuje się lista 10 państw na świecie z najniższą stopą bezrobocia.

1. Katar

W naszym zestawieniu pierwszą pozycję zajmuje bliskowschodni Katar, gdzie w 2021 roku stopa bezrobocia wyniosła 0,3 proc. Katar to jeden z najbogatszych krajów na świecie. Swoją gospodarkę opiera na wydobywaniu dwóch niezbędnych na całym świecie surowców. To ropa naftowa i gaz ziemny. Państwo znajduje się we wschodniej części Półwyspu Arabskiego.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (13)

Do artykułu: Oto 10 państw świata z najniższym bezrobociem. Polski szukać tam ze świecą

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Różnica zasadnicza 2022-06-06 17:16:54

  Za tuskomatoła było ponad 15%.teraz to 1/5 z tego, a matoly jeszcze narzekają na PiS. Już zapomnieli jak wiizieli u klamek zatrudniających, po jakąkolwiek pracę, na czarno czy na śmieciówkę.

  • Mimo 2022-06-07 10:35:14

   Też mnie to zastanowiło dlaczego za PO było 15% bezrobotnych. Sprawdziłam (naprawdę jest to proste) tyle osób szukało, pracy , wytłumaczę może prościej tyle osób było zarejestrowane w Urzędzie. Proste?? A teraz szuka pracy czyli jest zarejestrowane 3% proste? A wg GUS 33% lemurów siedzi w domu w wieku produkcyjnym jednym słowem nierobów, którzy nawet się nie zarejestrują do Urzędu bo po co? Socjal mają na dzieci, z MOPS kasa też leci. Proste? A chciej takiego osobnika czytaj nieroba zatrudnić do pracy fizyczne?? Wyśmiej. I czym tu się szczycić? Mamy najwięcej nierobów w wieku produkcyjnym w Europie. Faktycznie za Tuska ludzie cenili pracę i naprawdę chcieli pracować. Słusznie RÓŻNICA ZASADNICZA zwrócił na to uwagę.

 • knoor 2022-06-06 16:17:32

  Co za tendencyjny artykuł! Szok. Wstyd pulshr obniża poziom.

 • Lolek 2022-06-06 15:04:31

  Jak zwykle piszący takie "leweracje" w d . . . był i g . . . widział. Słowo klucz do zrozumienia o czym rozmowa to PORÓWNYWALNOŚĆ danych. Najmniejsze bezrobocie będzie tam gdzie nie ewidencjonuje się bezrobotnych, a nierząd i złodziejstwo uznaje się za źródła utrzymania.

 • Viper 2022-06-06 12:19:35

  Brakuje z Korei Północnej z jej zerowym bezrobociem ;)

 • Adrian 2022-06-06 12:16:23

  Bezrobocie jest niskie w krajach gdzie urzędy pracy walczą z bezrobotnymi a nie z bezrobociem , w Japonii, czy na Białorusi bezrobocie jest 1% bo zasiłków dla bezrobotnych nie ma w ogóle. Jednocześnie bezrobotni w Japonii umierają z głodu. W Polsce po za tym jest ogromne ukryte bezrobocie na wsi gdzie spis rolny wykazał to na kilkaset tysięcy , a po pandemi ilość KRUSowców wzrosła o kolejne kilkaset tysięcy. A dane ze spisu powszechnego w Polsce o realnym bezrobociu zostały utajnione. W krajach zachodnich są zasiłki w miastach więc zbankrutowani rolnicy idą do miast na socjal j w Hiszpanii, Grecji, Włoszech , i wioski zostają puste a w miastach sroży się bezrobocie. W Polsce jest system afrykański czyli ukryte bezrobocie ns wsi gdyż w mieście nie ma czego szukac bo pensji zabraknie nawet na sam najem mieszkania. W Czechach jest tylko naprawdę niskie bezrobocie bo tam przemysł był potężny od czasów Austro Węgier .

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA