41 proc. Polaków wyda przynajmniej 4 tys. zł na tegoroczny urlop. 48 proc. nie planuje przekroczyć tej kwoty - wynika z badania przeprowadzonego przez wyszukiwarkę turystyczną Kayak.pl. Ponad 70 proc. respondentów zadeklarowało konieczność oszczędzania na wakacyjny wyjazd.

Z badania wynika, że 26 proc. respondentów na tegoroczny wyjazd wakacyjny przeznaczy od 4 tys. do 9 tys. zł. "Najczęściej są to osoby w wieku od 18 do 22 lat. 34 proc. młodych dorosłych swój urlopowy budżet zamyka w tej kwocie" - podano.
"Analizując odpowiedzi Polaków, można zauważyć, że osoby pomiędzy 36. a 55. rokiem życia są najbardziej skore do wydania dużych kwot na letni wypoczynek - niemal co piąty badany w tym przedziale wiekowym (19 proc.) deklaruje, że domowy budżet na wakacje przekroczy 9 tys. zł" - czytamy w komunikacie.
Według danych Kayak.pl, 22 proc. ankietowanych przyznaje, że nie musi przejmować się szukaniem oszczędności na letnie wakacje, jednak dla ponad 70 proc. badanych jest to konieczność.
Aleksandra Sowa-Frąckowiak, rzecznik firmy podkreśla, że "Polacy bardzo świadomie podchodzą do podróżowania i związanego z nim planowania wydatków".
"Jednym z najpopularniejszych sposobów na zgromadzenie docelowego budżetu na wymarzony urlop - wybieranym przez 57 proc. Polaków - jest regularne odkładanie stałej kwoty ze swojej pensji" - podano.
"Co trzecia osoba postanawia ograniczyć swoje wydatki podczas zakupów czy wyjść na miasto. Wśród nieco mniej oczywistych sposobów, 15 proc. ankietowanych wskazało, że podejmuje dodatkową pracę. 11 proc. sprzedaje niepotrzebne rzeczy, a 9 proc. respondentów wybiera spacer lub rower, oszczędzając tym samym na paliwie" - czytamy.
"Więcej osób jest gotowych zrezygnować z subskrypcji płatnych platform streamingowych jak Netflix czy Spotify (7 proc.), niż anulować członkostwo na siłowni (4 proc.). Jedynie 4 proc. ankietowanych przyznaje się do zaciągania pożyczki lub kredytu na wakacyjny wyjazd" - wskazano.
Ankieta została przeprowadzona w dniach 3-10 stycznia 2019 poprzez e-ankietę za pośrednictwem paneli Cint, wśród 23,4 tys. osób z 22 różnych krajów. Dane dla Polski opierają się na odpowiedziach 980 ankietowanych Polaków.


KOMENTARZE (0)