Oszczędności Polaków rosną. Jednak wciąż jesteśmy daleko za krajami Europy Zachodniej

Polska należy do krajów o najniższych zasobach finansowych znajdujących się w posiadaniu gospodarstw domowych.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Oszczędności Polaków rosną. Jednak wciąż jesteśmy daleko za krajami Europy Zachodniej

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/Dziennik Gazeta Prawna

5 lis 2015 7:47


Aktywa finansowe polskich gospodarstw domowych osiągnęły w czerwcu tego roku wartość 1672 mld zł - wynika z najnowszych danych Narodowego Banku Polskiego. W porównaniu z tym samym okresem 2014 r. zwiększyły się o 5,6 proc.

Dynamika była nieznacznie wyższa niż w poprzednich dwóch kwartałach. Za to sporo niższa niż notowana od połowy 2012 r. do połowy 2014 r., kiedy średni wzrost przekraczał 11 proc. - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Polacy chcą oszczędzać?

Zdaniem Piotra Bielskiego, ekonomisty Banku Zachodniego WBK, spowolnienie tempa wzrostu oszczędności nie ma związku ze skłonnością do odkładania pieniędzy.

- Widać, że chęć oszczędzania w okresie pokryzysowym jest dużo wyższa. Świadczy o tym choćby to, że mamy do czynienia z 5-proc. realnym wzrostem płac, a konsumpcja zwiększa się w tempie ok. 3 proc. - wyjaśnia Bielski.

Choć nasze oszczędności rosną, to pod względem zgromadzonych zasobów jesteśmy daleko za krajami Europy Zachodniej. Jak wynika z danych Eurostatu, w Holandii aktywa finansowe gospodarstw domowych odpowiadają trzykrotności rocznego produktu krajowego brutto. U nas jest to ponad 90 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.