×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Oferował drogę na skróty. Ci, co skorzystali staną przed sądem

  • Autor: PAP/KDS
  • Opublikowano: 7 lip 2021 11:09

Dowód osobisty, prawo jazdy, paszport, świadectwo ukończenia szkoły czy kursu - takie i inne dokumenty podrabiał drukarz z Sosnowca, który niebawem odpowie za to przez miejscowym sądem. Akt oskarżenia w tej sprawie objął również 19 osób, które zlecały mężczyźnie podrabianie dokumentów.

Oferował drogę na skróty. Ci, co skorzystali staną przed sądem
Zleceniodawcy fałszerstw - w sumie 19 osób - w zasadniczej części przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów. (Fot. Shutterstock)
REKLAMA

"Mieszkaniec Sosnowca został oskarżony o popełnienie 23 przestępstw podrabiania dokumentów w celu użycia ich za autentyczne" - poinformowała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Katowicach, prok. Marta Zawada-Dybek. Mężczyzna był już wcześniej dwukrotnie karany za podobne czyny.

Prowadzone przez katowicką prokuraturę śledztwo w tej sprawie wszczęto na postawie materiałów zgromadzonych przez funkcjonariuszy placówki Straży Granicznej w Rudzie Śląskiej, którzy odkryli fałszerstwo. Postępowanie doprowadziło do zatrudnionego w drukarni mieszkańca Sosnowca, który - jak ustalili śledczy - podrabiał dokumenty od 2017 do 2020 roku. Za taką "usługę" brał od 300 do 1000 zł.

"W miejscu swojej pracy, drukarni, oskarżony dokonywał podrabiania dokumentów w postaci m.in. praw jazdy, świadectw ukończenia szkół średnich i wyższych, zaświadczeń ukończenia kursów zawodowych, dowodów osobistych. W toku przeszukania ujawniono na zabezpieczonych nośnikach szablony dokumentów, które były wykorzystane do tworzenia podrabianych świadectw, dyplomów czy praw jazdy" - relacjonowała rzeczniczka prokuratury.

W toku śledztwa oskarżony nie przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów; w trakcie trwania postępowania był pod dozorem policji, musiał także wnieść poręczenie majątkowe.

"Oskarżony uprzednio był dwukrotnie karany za fałszerstwa dokumentów. W tej sprawie prokurator przyjął, iż mężczyzna czynił sobie z procederu fałszowania dokumentów stałe źródło dochodów" - podała prok. Zawada-Dybek. Mężczyźnie grozi kara nawet 10 lat więzienia.

Zleceniodawcy fałszerstw - w sumie 19 osób - w zasadniczej części przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów - część z nich złożyła wnioski o wymierzenie kary bez przeprowadzania rozprawy. Grozi im do 5 lat pozbawienia wolności.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Oferował drogę na skróty. Ci, co skorzystali staną przed sądem
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA