Niemiec dobrym współpracownikiem i szefem

Z sondażu z serii "Barometr Polska-Niemcy" Instytutu Spraw Publicznych (ISP) i Fundacji Konrada Adenauera (KAS) opublikowanego w czwartek wynika, że Polacy coraz lepiej oceniają Niemców. Prawie połowa badanych wyraziła sympatię do zachodnich sąsiadów.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Niemiec dobrym współpracownikiem i szefem

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

5 gru 2013 20:23


"Polacy coraz lepiej postrzegają Niemcy jako kraj i Niemców jako społeczeństwo. Mamy pozytywny obraz państwa niemieckiego; uważamy, że jest wysoko rozwinięte, ale także coraz cieplej odnosimy się do Niemców jako narodu" - powiedziała PAP dr Agnieszka Łada, kierownik Programu Europejskiego ISP, autorka badań.

Tegoroczna edycja badań z cyklu Barometr Polska-Niemcy pokazuje, że bardzo wysoki jest poziom akceptacji Niemców przez Polaków we wszystkich rolach społecznych. Największą akceptacją Niemcy cieszą się w roli: mieszkańca (84 proc.), współpracownika (84 proc.), sąsiada (83 proc.), podwładnego (82 proc.), polskiego obywatela (80 proc.). Duży poziom akceptacji uzyskują również role wymagające ściślejszego kontaktu osobistego lub zaufania: przyjaciel (80 proc.), zięć lub synowa (78 proc.), szef (76 proc.) czy radny (72 proc.).

"Polacy, jeżeli porównać to (badanie - PAP) i te z poprzednich lat coraz chętniej zaakceptowaliby Niemca jako swojego szefa, zięcia, przyjaciela czy sąsiada. To jest wyraźna poprawa, czasem o kilka, kilkanaście punktów procentowych. Już nie mamy nic przeciwko, że Niemiec żyje obok nas i wchodzi z nami w relacje" - powiedziała analityk ISP.

Badania ISP i KAS wykazują, że Niemcy, w opinii Polaków, są bezsprzecznie najważniejszym polskim partnerem. Konieczność współpracy z Niemcami jest wskazywana przez blisko połowę (48 proc.) badanych. Pod tym względem Niemcy zdecydowanie wyprzedzają inne państwa: Stany Zjednoczone (28 proc.), Wielką Brytanię (22 proc.) czy Rosję (21 proc.).

Analogiczne badanie przeprowadzono w Niemczech. Wynika z nich, że tylko 28 proc. Niemców darzy sympatią Polaków. Zdecydowanie lepszą opinią wśród zachodnich sąsiadów cieszą się Francuzi (50 proc.) i mieszkańcy USA (43 proc.).

"Obraz Polaka poprawił się w Niemczech w porównaniu z poprzednimi latami, coraz pozytywniejsze cechy nam przypisują. Jednak te zmiany nie są aż tak pozytywne jak po polskiej stronie wobec Niemców. Wizerunek Polski jako kraju w Niemczech nie jest aż taki pozytywny i nie zmieniał się tak pozytywnie przez lata" - podsumowała Łada.

Analogiczne badania przeprowadzono w latach 2000 i 2005. Analityk ISP podkreśliła, że porównując je można zaobserwować znaczący wzrost akceptacji i sympatii dla Niemiec i Niemców w Polsce - z poziomu 38 proc. w 2000 roku do obecnych 47 proc.

Najnowsze badanie przeprowadzono we wrześniu przy współudziale GFK Polonia na reprezentacyjnej grupie tysiąca osób.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.