Nie wszyscy będą mogli skorzystać z wolnej majówki. Sprawdź, kto może

W 2018 roku pracownicy mogą skorzystać z aż siedmiu długich weekendów,
a najbliższą okazją do wypoczynku jest majówka.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Nie wszyscy będą mogli skorzystać z wolnej majówki. Sprawdź, kto może

PODZIEL SIĘ


Autor: bad

16 kwi 2018 17:44


  • Wystarczą trzy dni urlopu, by cieszyć się dziewięcioma dniami wolnymi.
  • Czy każdy pracownik będzie mógł skorzystać z tego przywileju?
  • Wszystko zależy od branży i zgodności interesów pracodawcy z potrzebami pracowników.

Polscy pracownicy nie mają powodów do narzekania w kwestii dni wolnych od pracy. W 2018 roku po zsumowaniu weekendów oraz dni świątecznych na odpoczynek będzie można przeznaczyć aż 115 dni. Czas poza pracą będzie jeszcze dłuższy po uwzględnieniu urlopu.

Niestety nie każdy pracownik może liczyć na komfort wolnej majówki czy dłuższych wakacji w okresie letnim. W niektórych branżach przedłużone weekendy są kwestią dyskusyjną.

- To, czy pracodawcy chętnie udzielają urlopów w długie weekendy zależy przede wszystkim od branży, w jakiej działa firma. W biurach, których klienci też mają wtedy wolne, przedłużony wypoczynek pracowników zwykle nie stanowi problemu. Często zdarza się, że na posterunku zostaje jedna osoba, aby odbierać ewentualne telefony. Czasem nawet cała firma jest zamykana na ten czas. Na pewno na urlop w majówkę i inne przedłużone weekendy nie mogą sobie pozwolić pracownicy związani z turystyką, gastronomią i hotelarstwem – branż, które mają wtedy bardzo dużo pracy - mówi Natalia Bogdan, prezes agencji pracy Jobhouse.

Czytaj też: Biuro w sąsiedztwie domu: Czy to dobry pomysł?

Największe natężenie w branży gastronomicznej, turystycznej i hotelarskiej przypada na miesiące wiosenno-letnie. Restauratorzy i hotelarze odnotowują wtedy wzmożone zainteresowanie swoimi usługami, więc każda para rąk do pracy ma znaczenie. Taki stan rzeczy utrudnia pogodzenie interesu pracodawcy i pracownika. Kiedy większość osób rozkoszuje się majówką, kucharze, kelnerzy i personel hoteli pracuje od świtu do nocy, by zapewnić gościom najwyższy standard usług.

Jest to szczególnie problematyczne, jeśli pracownicy mają dzieci w wieku szkolnym i muszą im zapewnić opiekę np. na okres wakacji. Doraźnym rozwiązaniem w tym okresie dla firm z branży gastronomicznej i turystycznej, które pozwala podołać intensywnemu tempu pracy jest zatrudnianie pracowników sezonowych. Osoby pracujące przez cały rok mają wtedy komfort, że nadmiar obowiązków będzie rozłożony między pozostałych członków zespołu, a w przypadku wydarzeń losowych, które uniemożliwiają wykonywanie bieżących obowiązków znajdzie się ktoś na zastępstwo.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.