PARTNERZY PORTALU

Nie idziemy do przodu z różnorodnością i integracją w pracy

  • Autor: PAP/JP
  • 30 lis 2022 15:27

Globalna wartość indeksu integracji w miejscu pracy pozostała niezmieniona od 2020 roku. "W latach 2019–2022 spadek wyniku Inclusion Index odnotowało aż 8 spośród 12 rynków" – wynika z raportu firmy badawczo-konsultingowej Kantar.

Nie idziemy do przodu z różnorodnością i integracją w pracy
Spadek wyniku Inclusion Index odnotowało aż 8 spośród 12 rynków fot. PIxabay)
REKLAMA
  • W oparciu o wyniki badań z udziałem prawie 13 tys. pracowników z 13 państw i 24 branży, powstał Inclusion Index - indeks, który mierzy różnorodność, sprawiedliwość i integrację w miejscu pracy (DEI: diversity, equity, inclusion) - poinformowała firma Kantar.
  • Pomimo coraz większej widoczności zagadnień DEI, wartość indeksu pozostała niezmieniona od 2020 roku i wynosi 55 punktów.
  • Spośród badanych branż usługi osobiste, takie jest fryzjerstwo lub salony piękności, określono jako najbardziej sprzyjające integracji. Z kolei branża rozrywkowa oraz rolnictwo i rybołówstwo zostały ocenione najsłabiej - wynika z raportu.

Jak wskazano, pomimo coraz większej widoczności zagadnień DEI, wartość indeksu pozostała niezmieniona od 2020 roku i wynosi 55 punktów. "W latach 2019-2022 spadek wyniku Inclusion Index odnotowało aż 8 spośród 12 rynków" - poinformowała spółka. Największy wzrost indeksu od 2019 nastąpił w Meksyku (+15 proc.) i Australii (+7 proc.), z kolei USA, Wielka Brytania i Włochy zanotowały znaczny spadek - napisano w raporcie. Pierwszą piątką krajów najbardziej sprzyjających integracji są kolejno - według Inclusion Index - Holandia, Niemcy, Meksyk, Hiszpania i Kanada.

Czytaj też: Będzie można więcej zarobić. Ważna zmiana przepisów od 1 grudnia

Spośród badanych branż, usługi osobiste, takie jest fryzjerstwo lub salony piękności, określono jako najbardziej sprzyjające integracji. Z kolei branża rozrywkowa oraz rolnictwo i rybołówstwo zostały ocenione najsłabiej - wynika z raportu.

Zgodnie z badaniem, co drugi respondent z niepełnosprawnościami uważa, że jego możliwości rozwoju zostały ograniczone przez osoby na wyższych stanowiskach, a co czwarty należący do mniejszości etnicznej stwierdza, iż doświadczył w pracy sytuacji powodujących dyskomfort psychiczny. 33 proc. ankietowanych identyfikujących się jako osoby LGBTQ+ zgłosiło, że było nękanych w pracy, a ich kompetencje były podważane. 49 proc. badanych kobiet zauważyło, że ich koledzy przypisują sobie wyłączne zasługi za wspólne działania. Jedna czwarta respondentów na całym świecie - według ankiety - jest raczej skłonna lub zdecydowanie skłonna zrezygnować z pracy w obecnej firmie z powodu braku integracji lub wskutek doświadczanej dyskryminacji, a odsetek ten wzrasta do 34 proc. w przypadku badanych poniżej 35 roku życia i do 39 proc. w przypadku osób identyfikujących się jako LGBTQ+.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nie idziemy do przodu z różnorodnością i integracją w pracy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA