PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Nastroje pracowników w górę. Oto prawdopodobna przyczyna

  • Autor: PAP/JP
  • 24 maj 2022 11:24

W maju poprawiły się oceny pracowników dotyczące sytuacji w ich zakładach pracy i prognoz na najbliższy rok - wynika z opublikowanego we wtorek badania CBOS. Zdaniem autorów badania poprawa może mieć związek z obserwowanym o tej porze roku wzrostem zapotrzebowania na prace sezonowe.

Nastroje pracowników w górę. Oto prawdopodobna przyczyna
W maju poprawiły się oceny pracowników dotyczące sytuacji w ich zakładach pracy i prognoz na najbliższy rok (fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • W pierwszej połowie maja 63 proc. pracujących zarobkowo pozytywnie oceniło obecną sytuację w swoich zakładach pracy.
  • Co czwarty badany stwierdził, że sytuacja w jego miejscu pracy jest "ani dobra, ani zła", a co dziesiąty ocenił ją negatywnie.
  • 2 proc. ankietowanych uchyliło się od zajęcia stanowiska w tej kwestii.

W porównaniu z poprzednim miesiącem o 3 pkt proc. przybyło pozytywnych ocen aktualnej sytuacji w zakładach pracy, a po 1 p.p. ubyło pracujących zarobkowo postrzegających obecną sytuację jako "ani dobrą, ani złą" i uważających ją za złą. Według CBOS ma to prawdopodobnie związek z sezonową poprawą nastrojów, gdyż podobną zmianę odnotowano w maju ub.r. roku, a ostatnio tak wielu pracowników pozytywnie oceniało aktualną sytuację w swoich zakładach pracy w czerwcu i lipcu 2021 r.

Aktualną sytuację w zakładach pracy znacznie lepiej oceniali mężczyźni niż kobiety (odpowiednio 67 proc. i 59 proc. ocen pozytywnych oraz 8 proc. i 12 proc. ocen negatywnych), co może mieć związek ze zróżnicowaniem udziału kobiet i mężczyzn pracujących w poszczególnych branżach i sektorach, a także z zajmowanymi przez nich stanowiskami w zakładach pracy - zauważono.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

60 proc. pracujących zarobkowo przewiduje, że w ciągu najbliższego roku sytuacja w ich zakładach pracy nie zmieni się. Wśród pozostałych znacznie więcej osób spodziewa się jej poprawy (18 proc.) niż pogorszenia (15 proc.). Jak dodano, badani prognozujący zmiany na ogół nie sądzą, by były one zdecydowane. Swoich prognoz w tym zakresie nie potrafiło wyrazić lub nie chciało ujawnić 7 proc. respondentów.

Prognozy dotyczące rozwoju sytuacji w zakładach pracy w ciągu najbliższego roku poprawiły się jeszcze wyraźniej niż oceny sytuacji aktualnej. Od poprzedniego pomiaru o 5 pkt proc. przybyło badanych spodziewających się poprawy (do 18 proc.), a o 4 pkt proc. ubyło przewidujących pogorszenie (do 15 proc.). W efekcie po raz pierwszy w tym roku znacząca jest przewaga liczebna optymistów nad pesymistami - wskazano.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nastroje pracowników w górę. Oto prawdopodobna przyczyna

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA