PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Nastroje polskich pracowników "umiarkowanie pozytywne"

  • Autor: PAP/JP
  • 3 lis 2021 14:38

W październiku nastroje pracowników były podobne jak przed miesiącem; dominowały oceny umiarkowanie pozytywne i oczekiwanie utrzymania status quo w ciągu najbliższego roku - wynika z opublikowanego w środę badania CBOS.

Nastroje polskich pracowników "umiarkowanie pozytywne"
Większość pracujących zarobkowo przewidywała, że w ciągu najbliższego roku sytuacja w ich zakładach pracy nie zmieni się (fot. Pixabay)
REKLAMA
  • W pierwszej połowie października 60 proc. pracujących zarobkowo oceniło pozytywnie obecną sytuację w swoich zakładach pracy, przy czym ponad połowa opisała ją jako dobrą, a 9 proc. uznało ją za bardzo dobrą.
  • Jedna czwarta pracujących określiła sytuację jako "ani dobrą, ani złą", a 13 proc. respondentów oceniło, że sytuacja jest zła (2 proc. uznało ją za bardzo złą). 3 proc. ankietowanych nie potrafiło zająć stanowiska.
  • Jak podano, w porównaniu z pierwszą połową września nastąpiła nieco większa polaryzacja ocen aktualnej sytuacji w zakładach pracy.

Przybyło pracujących zarobkowo oceniających sytuację w pracy jednoznacznie pozytywnie (wzrost o 3 pkt proc.) i jednoznacznie negatywnie (wzrost o 2 pkt proc.). Jednocześnie ubyło badanych określających ją jako "ani dobrą, ani złą" oraz niepotrafiących jej ocenić (po 2 pkt proc.).

W październikowym sondażu, podobnie jak w poprzednich, większość (59,4 proc.) pracujących zarobkowo przewidywała, że w ciągu najbliższego roku sytuacja w ich zakładach pracy nie zmieni się. Wśród pozostałych niemal tak samo liczni byli spodziewający się poprawy i pogorszenia (odpowiednio 14,7 proc. i 14,3 proc.) oraz niepotrafiący ocenić, jak w ciągu najbliższego roku będzie wyglądała sytuacja w ich miejscu pracy (11,6 proc.). Jak podkreślono, badani spodziewający się w ciągu najbliższych 12 miesięcy poprawy lub pogorszenia sytuacji w swoim zakładzie pracy na ogół nie oczekiwali istotnych zmian (1,2 proc. mówiło o zdecydowanej poprawie, a 1,6 proc. o zdecydowanym pogorszeniu).

Prognozy dotyczące sytuacji w zakładach pracy są nieznacznie gorsze niż przed miesiącem - o 2 pkt proc. przybyło pesymistów, jednocześnie po 1 pkt proc. ubyło respondentów niespodziewających się zmiany sytuacji w swoich zakładach pracy oraz niepotrafiących przewidzieć, jak będzie wyglądał w nich najbliższy rok.

W porównaniu z wrześniowym badaniem nie zmienił się odsetek pracujących zarobkowo, którzy liczą się z możliwością utraty obecnej pracy - taką możliwość w październikowym sondażu brało pod uwagę 23 proc., przy czym 5 proc. deklarowało, że bardzo poważnie się z tym liczy. 37 proc. pytanych uznało utratę pracy za mało prawdopodobną, a 35 proc. stwierdziło, że raczej nie bierze tego pod uwagę.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nastroje polskich pracowników "umiarkowanie pozytywne"

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA