PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Nastroje Polaków są zaskakująco pozytywne

Wojna za wschodnią granicą ma znaczący wpływ na wiele dziedzin życia w Polsce. Należy do nich m.in. rynek pracy i nastroje dotyczące zatrudnienia. Te ostatnie są jednak zaskakująco pozytywne – wynika z badania Barometr Rynku Pracy przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie Gi Group.

Nastroje Polaków są zaskakująco pozytywne
Większość Polaków nie ma nic przeciwko temu, aby w ich przedsiębiorstwie były zatrudniane osoby innych narodowości niż polska (Fot Pixabay)
REKLAMA
  • Polacy raczej nie postrzegają skutków rosyjskiej inwazji na Ukrainę jako zagrożenia dla swojej sytuacji zawodowej.
  • Dobre nastroje związane ze stabilnością zatrudnienia przejawiają się w oczekiwaniach dotyczących podwyżek. 
  • 60 proc. badanych nie ma nic przeciwko temu, aby w ich przedsiębiorstwie były zatrudniane osoby innych narodowości niż polska.

Z badania przeprowadzonego w kwietniu przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie Gi Group wynika, że Polacy raczej nie postrzegają skutków rosyjskiej inwazji na Ukrainę jako zagrożenia dla swojej sytuacji zawodowej. Aż 61 proc. ankietowanych nie obawia się utraty pracy z tego powodu, a tylko 17 proc. jest przeciwnego zdania. Widać jednak pewne rozbieżności ze względu na płeć: utraty pracy obawia się większy odsetek kobiet (57 proc.) niż mężczyzn (65 proc.). 

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Dobre nastroje związane ze stabilnością zatrudnienia przejawiają się w oczekiwaniach finansowych: średnio 4 na 10 pracowników liczy na podniesienie wynagrodzenia w najbliższych miesiącach, zaś prawie 1/3 spodziewa się jego utrzymania.

60 proc. badanych nie ma nic przeciwko temu, aby w ich przedsiębiorstwie były zatrudniane osoby innych narodowości niż polska. Odsetek kobiet i mężczyzn oceniających to pozytywnie jest zbliżony (odpowiednio 59 proc. i 60 proc.). Ponadto 33 proc. jest zdania, że zatrudnianie pracowników innych narodowości jest korzystne dla firmy.

Zaledwie 19 proc. badanych wyraża obawę dotyczącą utraty stanowiska ze względu na takich pracowników, przy czym przeważa ona wśród kobiet (23 proc., dla porównania mężczyźni – 15 proc.). Problemy z porozumiewaniem się w firmie oraz różnice kulturowe zdają się nie mieć większego znaczenia. Jako przeszkodę wskazuje to odpowiednio 20 proc. i 13 proc. respondentów.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nastroje Polaków są zaskakująco pozytywne

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA