×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Nastały złote czasy dla kominiarzy. Przez drogi gaz ludzie znowu grzeją się kominkami

  • Autor: PAP/JP
  • 6 wrz 2022 17:32

Rosnące koszty ogrzewania gazowego w Wielkiej Brytanii powodują ogromny wzrost popytu na usługi kominiarzy - informują we wtorek brytyjskie media.

Nastały złote czasy dla kominiarzy. Przez drogi gaz ludzie znowu grzeją się kominkami
Niektórzy właściciele domów ponownie uruchamiają kominki nieużywane od dziesięcioleci (fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • W obliczu kryzysu energetycznego Brytyjczycy szukają sposobów na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie. Niektórzy właściciele domów ponownie uruchamiają kominki nieużywane od dziesięcioleci - podał dziennik "Daily Mail".
  • "Rodziny znów patrzą razem w ogień, który ogrzewa ich domy. Młodsze pokolenia, które znają tylko centralne ogrzewanie, kontrolowane przez obracanie termostatu - uczą się rozniecać ogień i bezpiecznie go utrzymywać" - napisała gazeta.
  • Cytowany przez "Daily Mail" kominiarz David Sudworth nigdy dotąd nie miał tyle pracy związanej z przywracaniem sprawności kominów. "Uruchamiamy ich po kilka dziennie.

Szacuje się, że rachunki za gaz i energię elektryczną mogą od października wzrosnąć do 3549 funtów rocznie, a już teraz ogrzewanie domów za pomocą centralnego ogrzewania stanowi połowę wszystkich rachunków. Pesymistyczne założenia są takie, że od przyszłego roku kwota ta ma wzrosnąć do 7 tys. funtów.

"Rodziny znów patrzą razem w ogień, który ogrzewa ich domy. Młodsze pokolenia, które znają tylko centralne ogrzewanie, kontrolowane przez obracanie termostatu - uczą się rozniecać ogień i bezpiecznie go utrzymywać" - napisała gazeta.

Czytaj też: Zawód kominiarza to dziś nie tylko szczota z kulą

Cytowany przez "Daily Mail" kominiarz David Sudworth nigdy dotąd nie miał tyle pracy związanej z przywracaniem sprawności kominów. "Uruchamiamy ich po kilka dziennie. Klienci chcą, aby je wymieść, przetestować i sprawdzić, a także uzyskać poradę, jak rozpalić ogień" - powiedział Sudworth.

Lawson Wight, przewodniczący Zrzeszenia Kominiarzy, zwrócił uwagę, że komin, który nie był używany od lat, wymaga odpowiedniego przeglądu, który kosztuje około 200 funtów.

Rośnie popyt na piece opalana drewnem i na usługi kominiarskie

"Daily Mail" informuje również, że w Wielkiej Brytanii obserwuje się wzrost popytu na piece opalane drewnem. Są one w około 1,5 mln gospodarstw domowych. Do tej pory sprzedawano około 200 tys. rocznie, a w tym roku szacunki zakładają sprzedanie 300 tys.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nastały złote czasy dla kominiarzy. Przez drogi gaz ludzie znowu grzeją się kominkami
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA