PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Narcyz mniej podatny na depresję

  • Autor: aw/pap
  • 29 paź 2019 12:38

Osoby z narcystycznym zaburzeniem osobowości są bardziej odporne na stres i mniej narażone na depresję - informują naukowcy z Queen's University Belfast w Wielkiej Brytanii. Ich wnioski zostały opublikowane w piśmie "Personality and Individual Differences and European Psychiatry".

Narcyz mniej podatny na depresję
Okazało się, że osoby z narcyzmem wielkościowym są bardziej zorientowane na cel, odporne psychicznie, odczuwają niższy poziom stresu i są mniej podatne na depresję (fot.shutterstock)
REKLAMA

"Narcyzm jest jedną z cech tzw. ciemnej tetrady, obejmującej także makiawelizm, psychopatię i sadyzm. Istnieją dwa główne wymiary narcyzmu - wielkościowy i wrażliwy. Wrażliwa osobowość narcystyczna charakteryzuje się postawą defensywną i odbieraniem zachowań innych jako wrogie, podczas gdy narcyzm wielkościowy cechuje wyolbrzymione poczucie własnej ważności oraz dążenie do osiągnięcia wysokiego statusu społecznego i władzy" - mówi dr Kostas Papageorgiou, autor badań.

"Osoby posiadające silne cechy ciemnej tetrady przejawiają wysoką skłonność do ryzyka, mają nierealistyczne wyobrażenie o sobie jako o kimś lepszym niż inni, są nadmiernie pewne siebie, a także mają niski poziom empatii, wstydu czy poczucia winy. Podczas obecnej analizy zadaliśmy sobie pytanie: jeśli narcyzm jest tak toksyczny społecznie, dlaczego wciąż istnieje, a nawet występuje coraz częściej w nowoczesnym świecie" - dodaje badacz.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czytaj też: Obecny system edukacji kształci młodych narcyzów

Aby odpowiedzieć na to pytanie, naukowcy przeprowadzili trzy niezależne badania. W każdym z nich wzięło udział ponad 700 osób.

Okazało się, że osoby z narcyzmem wielkościowym są bardziej zorientowane na cel, odporne psychicznie, odczuwają niższy poziom stresu i są mniej podatne na depresję.

"Wyniki naszych badań wskazują, że narcyzmu nie powinniśmy postrzegać w kategoriach dobra i zła, lecz raczej jako produkt ewolucji i wyraz natury ludzkiej, który może być pozytywny lub szkodliwy w zależności od kontekstu"- komentuje dr Papageorgiou. 

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Narcyz mniej podatny na depresję

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA