PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Na warszawskim rynku biurowym największy zastój od 11 lat

  • Autor: PAP/JP
  • 23 lip 2021 12:01

Po I połowie 2021 r. aktywność deweloperów biurowych w Warszawie jest najniższa od 11 lat, podobnie jak wolumen najmu. Wzrost aktywności najemców widoczny jest w procesach biurowych - wynika z opublikowanego w piątek raportu firmy doradczej JLL.

Na warszawskim rynku biurowym największy zastój od 11 lat
Na ogólne wyniki rynku biurowego w Warszawie wpłynęły obostrzenia w gospodarce oraz kontynuacja hybrydowego modelu pracy (zdj. ilustracyjne, fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Według dyrektora działu wynajmu powierzchni biurowych JLL Piotra Kamińskiego na ogólne wyniki rynku biurowego w Warszawie wpłynęły obostrzenia w gospodarce oraz kontynuacja hybrydowego modelu pracy.
  • "Aktywność deweloperów w Warszawie jest najniższa od 11 lat, jak też wolumen najmu. Pomimo rejestrowanego w danych spowolnienia i ostrożnej postawy jego uczestników, widzimy wzrost aktywności najemców w procesach biurowych i zainteresowanie zarówno ze strony firm nieobecnych w Polsce, jak i tych planujących rozszerzać tu swoją działalność" - powiedział Kamiński, cytowany w informacji.
  • Jak wskazał, dotyczy to szczególnie sektora nowoczesnych usług dla biznesu, nowoczesnych technologii czy farmaceutyki. "Ze względu na dłuższy czas inercji rynku zainteresowanie to przełoży się na konkretne wolumeny najmu w nieco dłuższej perspektywie" - ocenił.

Z danych JLL wynika, że w I półroczu 2021 r. najemcy podpisali w Warszawie tradycyjne umowy najmu na niecałe 250 tys. mkw.

"Oznacza to, że całkowity wolumen z I półrocza jest o 26 proc. niższy niż w tym samym okresie w 2020 r. (kiedy to rynek miał do czynienia ze znakomitym I kwartałem)" - czytamy w analizie firmy. "60 proc. zapotrzebowania na biura w pierwszych sześciu miesiącach przypadło na Centrum i COB - Centralny Obszar Biznesu" - dodano.

Dyrektor działu badań i doradztwa w JLL Mateusz Polkowski dodał, że "obecnie najemcy ostrożnie podchodzą do decyzji związanych z zapotrzebowaniem na biura".

Jego zdaniem "niektórzy decydują się na przedłużenie umowy na krótki okres, czekając na powrót do normalności przed podjęciem długoterminowych zobowiązań".

Jak wskazał, największe umowy najmu w tym roku zawierały podmioty publiczne i spółki Skarbu Państwa, które w znacznie mniejszym stopniu wprowadzają model pracy hybrydowej, niż korporacje.

Według JLL do największych transakcji najmu w tym roku należały renegocjacja umowy na 20 tys. 600 mkw w budynku Senator (poufny najemca), przednajem Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy na 11 tys. 300 mkw w Widok Towers, umowa przednajmu Zarządu Transportu Miejskiego w Fabryce PZO na 9 tys. 800 mkw, odnowienie umowy Johnson & Johnson na 7 tys. 500 mkw w Wiśniowym Business Park i renegocjacja umowy na 7 tys. 500 mkw przez Credit Suisse w Atrium 2.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Na warszawskim rynku biurowym największy zastój od 11 lat

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA