Na tygodniowy wypoczynek w Egipcie Polak musi przepracować 11,5 dnia

Sprawdźcie, ile godzin musi pracować Polak, żeby zarobić na wymarzone, zagraniczne wakacje.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Na tygodniowy wypoczynek w Egipcie Polak musi przepracować 11,5 dnia

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

6 lip 2015 10:29


W tym roku Polacy najchętniej wybierają wakacje zagraniczne w kierunkach takich jak Grecja, Egipt, Turcja czy Bułgaria. Ceny wyjazdów w stosunku do poprzedniego roku spadły, jak wynika z danych portalu Wakacje.pl udostępniającego oferty z ponad 100 biur podróży w Polsce.

Wzrosły z kolei wynagrodzenia Polaków – w maju 2014 roku przeciętne wynagrodzenie brutto wynosiło 3878,31 zł, w porównaniu do 4002,16 zł w maju b.r. Dzięki temu chętni wyjechać na wymarzone wakacje, powinni pracować na ten wydatek krócej, niż w roku ubiegłym.

Czytaj też: Na wakacje? Nie, co piąty Polak wyjeżdża do pracy

Niezależnie od kierunku wyjazdu, najkrócej będziemy pracować w tym roku na wakacje w Bułgarii, a najdłużej w Turcji. Ponad dwa tygodnie musi przeznaczyć, aby zapracować na tygodniowe wakacje w czterech najpopularniejszych destynacjach zagranicznych, kasjer, pielęgniarka i elektryk, zarabiający do 2500 zł netto miesięcznie.

Osoby wynagradzane miesięcznie w przedziale od 2500 – 4000 zł (np. księgowa, czy farmaceuta) zapracują na wakacje już w półtora tygodnia. Wyjątkiem jest jedynie Turcja, która ze względu na wysokie koszty wycieczek, wymaga przeznaczenia ponad 2 tyg. pracy.

Czytaj też: Wydał 33 mln euro i zabrał ponad 6 tys. swoich pracowników na wakacje

Pracownicy zarabiający powyżej 4 tysięcy złotych „na rękę” nie potrzebują nawet pełnego tygodnia pracy, aby móc zapracować na koszty wyjazdu. Zdecydowanie najkrócej pracują na wakacje wysoce wykwalifikowani pracownicy, jak na przykład prezes spółki giełdowej, czy lekarz, którym wysokie zarobki umożliwiają wypracowanie kosztów wyjazdu zagranicznego już w jeden dzień lub kilka dni pracy.

- Kondycja polskiego rynku pracy znacznie się poprawiła w ciągu ostatniego roku. Od początku roku bezrobocie spadło już o 1,2 pp., odnotowaliśmy 3-procentowy wzrost płac, a utrzymująca się deflacja sprawia, że nie tylko więcej zarabiamy, ale też więcej pieniędzy powinno nam zostawać w portfelach. To wszystko wpływa na poprawę dobrobytu Polaków, w tym także na wzrost zainteresowania podróżami – mówi Krzysztof Inglot, pełnomocnik zarządu Work Service.

– To ważne, aby wykorzystywać w ciągu roku dostępny urlop, bo tylko regularne wakacje pozwalają na skuteczną regenerację sił i zebranie zapasów energii na dalsze miesiące pracy – dodaje Krzysztof Inglot.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.