Na co oszczędzają Polacy? Potrzeby zmieniają się z roku na rok

Z sondażu przeprowadzonego na zlecenie Deutsche Bank wynika, że Polacy wolą odkładać na "czarną godzinę" niż na edukację dzieci.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Na co oszczędzają Polacy? Potrzeby zmieniają się z roku na rok

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

23 lut 2016 18:33


Okazuje się, że ponad połowa Polaków odkłada pieniądze na nieprzewidziane wydatki, czyli tak zwaną "czarną godzinę". To znacznie więcej niż przed rokiem, kiedy takiej odpowiedzi udzieliła tylko jedna trzecia ankietowanych. Z kolei spada odsetek osób oszczędzających na edukację dzieci.

Zdaniem prof. Małgorzaty Bombol ze Szkoły Głównej Handlowej, tak duży wzrost odsetka osób deklarujących chęć oszczędzania na "czarną godzinę" może być dość zaskakujący.

- Z jednej strony obserwujemy wzrost obaw przed nieprzewidzianymi wydatkami, ale z drugiej strony w różnych badaniach widoczny jest także brak powszechnej aktywności Polaków zmierzającej do gromadzenia kapitału na przyszłość. A przecież to właśnie zgromadzony kapitał skutecznie broniłby nas przez lękami związanymi z niespodziewanymi wydarzeniami w przyszłości - mówi Bombol.

Niepewna sytuacja na rynku pracy powodem oszczędzania

Zdaniem Moniki Szlosek, dyrektor w Deutsche Banku, wzrost odkładających na "czarną godzinę" może wynikać z faktu, że jednoznacznie pozytywne wskaźniki ekonomiczne, niekoniecznie muszą przekładać się od razu na tak samo optymistyczne postawy większości z nas w życiu codziennym.

- Na zwiększenie obaw przed konsekwencjami finansowymi niespodziewanych zdarzeń losowych, mógł mieć wpływ np. brak stałej umowy o pracę lub obawa przed jej utratą, czy ogólne, niekoniecznie zasadne zaniepokojenie sytuacją rynkową w Polsce - mówi Szlosek.

Z sondażu Deutsche Bank wynika również, że na "czarną godzinę" częściej oszczędzają kobiety niż mężczyźni (na ten cel odkłada pieniądze 67 proc. kobiet i 42 proc. mężczyzn). Tego typu niespodziewanych wydatków obawiają się głównie najstarsi ankietowani: 73 proc. osób w wieku 55-64 lat i 74 proc. osób powyżej 65 roku życia.

Na co oszczędzają Polacy?

Z badania wynika, że podobnie jak rok wcześniej, edukacja dzieci to drugi najczęściej wskazywany przez respondentów cel oszczędzania. Jednak odpowiedź ta uzyskała mniej wskazań niż poprzednio (spadek z 25 proc. do 17 proc.). Odkładanie pieniędzy na edukację dzieci, również nieco częściej deklarują kobiety (19 proc. kobiet wobec 15 proc. mężczyzn), a także osoby 35-44-letnie (odpowiedź tę wybrało 38 proc. ankietowanych w tym właśnie wieku).

Nieco częściej z kolei niż poprzednio badani deklarowali, że oszczędzają pieniądze na zakup nowego samochodu (wzrost z 8 do 9 proc.). Z kolei rzadziej niż w latach poprzednich ankietowani wskazywali natomiast na zakup nowego mieszkania (spadek z 16 do 10,5 proc.).

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.