Młodzi więcej wydają niż mają

Pokolenie Y tonie w długach. Tylko Grupa Kruk obsługuje niespłacane zadłużenie ponad 20 tys. w województwie śląskim czy ponad 17,5 tys. mieszkańców Mazowsza. Łączna wartość zadłużenia osób w tym przedziale wiekowym jedynie w województwie mazowieckim to 110 mln zł.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Młodzi więcej wydają niż mają

PODZIEL SIĘ


Autor: wnp.pl (Katarzyna Walterska)

wnp.pl

5 cze 2013 12:57


Pokolenie Y, czyli ludzie urodzeni w latach 80., obecnie znajdujący się w samym szczycie wieku produkcyjnego, uznawani są za zuchwałą, otwartą na nowe wyzwania generację. To osoby przede wszystkim mobilne i nastawione na sukces. W przeciwieństwie do pokolenia X, tj. urodzonych w latach 1961-81, doskonale radzą sobie z nowinkami w dziedzinie technologii cyfrowych.

Zamiłowanie do nowych mediów widoczne jest w ich stylu życia oraz w tym, na co się zadłużają. Oprócz studiów i mieszkań są to m.in.: niespłacane zobowiązania wobec operatorów telefonii komórkowej, komunikacji miejskiej, mediów (np. dostawców internetu) oraz sprzedaży bezpośredniej, w tym internetowych portali aukcyjnych. Nadal jednak największe zobowiązania mają wobec banków i instytucji finansowych.

- Młode osoby, w wieku 26-30 lat, mają odmienny styl życia od swoich rodziców i dziadków. Nieobarczeni komunistyczną spuścizną, chcą przeżyć życie jak najlepiej, ale na swój sposób. Stawiają sobie zupełnie inne cele niż ich rodzice czy dziadkowie. Ten sposób życia, widoczny jest nawet w ich zadłużeniu - podkreśla Karolina Barańska z Grupy Kruk.

Różnice pomiędzy pokoleniem X a Y pojawiają się również na polu zawodowym. Przedstawiciele generacji X często w pełni angażują się w pracę, stawiając ją na pierwszym miejscu, natomiast przedstawiciele generacji Y pracują, żeby poprawić sobie jakość życia. Ci drudzy, przywiązują dużą wagę do życia prywatnego i realizacji własnych pasji, a od pracodawców oczekują dużej elastyczności.

- Osoby młode, które nie mają jeszcze stabilnej sytuacji zawodowej, powinny przed podjęciem dużych zobowiązań finansowych, przeanalizować swój budżet oraz wielkość systematycznych wpływów gotówki - ostrzega Karolina Barańska. I dodaje, że decydując się na kredyt, najlepiej wybrać taki, który będzie można regularnie spłacać bez nadmiernego obciążenia budżetu domowego.

Generacja Y aktywnie spędza swój czas, przedkłada doświadczenie i jakość życia nad posiadanie dóbr trwałych. Przy czym jest gruntownie wykształcona i gotowa do dalszego rozwoju. Takich osób w bazach Grupy Kruk (największej firmy obsługującej zadłużenia) wciąż przybywa.

Najwięcej zadłużonych z pokolenia Y jest w województwie śląskim, ponad 20 tys., nieco mniej w mazowieckim, ponad 17,5 tys. i dolnośląskim 15,5 tys. Rekordowa wartość zadłużenia to 1 mln zł, które do spłaty ma osoba z województwa pomorskiego, na drugim miejscu jest Mazowszanin ok. 960 tys. i Małopolanin 600 tys. zł. Zadłużenie tych trzech osób wynika ze zobowiązań wobec banków.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.