PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Młodzi mają w Polsce pod górkę. 60 proc. straciło lub zmieniło pracę

  • Autor: PAP/JP
  • 1 cze 2021 15:23

Dwie trzecie pracowników do 25. roku życia uważa, iż ich sytuacja jest obecnie trudniejsza niż przed pandemią - wynika z badania Hays Poland. Młodzi częściej tracili zatrudnienie, mieli mniej możliwości do staży i praktyk, a pracodawcy preferowali pracowników z większym doświadczeniem.

Młodzi mają w Polsce pod górkę. 60 proc. straciło lub zmieniło pracę
66 proc. pracowników do 25. roku życia zgadza się z tezą, iż ich sytuacja jest obecnie trudniejsza niż przed pandemią (fot. Pixabay)
REKLAMA
  • Według sondażu 66 proc. pracowników do 25. roku życia zgadza się z tezą, iż ich sytuacja jest obecnie trudniejsza niż przed pandemią.
  • Kolejne 22 proc. nie dostrzega wpływu pandemii na swoje perspektywy zawodowe, a dla 12 proc. obecne warunki są bardziej sprzyjające, niż jeszcze kilkanaście miesięcy temu.
  • Negatywne zmiany dostrzegają głównie osoby pełniące funkcje związane z obsługą klienta, finansami i księgowością, sprzedażą oraz HR. Zdecydowanie rzadziej o pogorszeniu swojej zawodowej sytuacji są przekonani pracownicy zajmujący stanowiska w obszarze IT, inżynierii oraz marketingu.

58 proc. ankietowanych w wyniku pandemii straciło pracę lub znalazło się w sytuacji, w której uzasadnione było szukanie nowej.

Jak zauważa Hays, najmłodsi pracownicy stanowią jedną z grup, które najmocniej odczuły skutki pandemii zarówno na polskim, jak i globalnym rynku pracy. Młodzi częściej tracili zatrudnienie wskutek wdrażanych obostrzeń i decyzji biznesowych firm walczących o przetrwanie w najtrudniejszym okresie. Absolwenci kończący edukację w czasie pandemii mieli również mniej możliwości zdobywania pierwszych doświadczeń zawodowych. Staże i praktyki odbywały się w ograniczonym wymiarze, podobnie jak wydarzenia umożliwiające nawiązywanie cennych zawodowych kontaktów - zauważono.

Przytoczono dane Eurostatu, według których stopa bezrobocia utrzymuje się na poziomie 3,1 proc. (w porównaniu z 7,3 proc. w UE). Dużo gorzej wygląda jednak sytuacja w grupie pracowników poniżej 25. roku życia - w marcu, wg Eurostatu, stopa bezrobocia wśród młodych wynosiła 13,9 proc.

"Pod względem bezrobocia najmłodszych pracowników Polska wypada gorzej od krajów z regionu - Węgier (11,5 proc.) i Czech (10,5 proc.) - ale również bardziej rozwiniętych gospodarek, np. Niemiec, które odnotowały stopę bezrobocia młodych na poziomie 6 proc." - wskazano.

Jak powiedziała dyrektor wykonawcza w Hays Poland Agnieszka Kolenda, ostatnie miesiące pokazały, że pracownicy poniżej 25. roku życia stanowili jedną z grup zawodowych, która najczęściej doświadczała zwolnień, głównie ze względu na mały staż pracy.

"W okresie dynamicznych zmian, trudności natury finansowej i konieczności dopasowania strategii zatrudnienia do bieżących wyzwań, pracodawcy mieli tendencję do stawiania na ekspertów, posiadających cenną wiedzę i umiejętności. Osoby, które miały najmniejsze doświadczenie niestety często bezpośrednio doświadczały konsekwencji cięcia kosztów zatrudnienia. Podobny trend obserwowaliśmy w prowadzonych procesach rekrutacyjnych. Firmy częściej niż przed pandemią poszukiwały osób doświadczonych - specjalistów i ekspertów. Na rynku pojawiało się z kolei mniej ofert dla osób dopiero rozpoczynających karierę" - podkreśliła Kolenda.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Młodzi mają w Polsce pod górkę. 60 proc. straciło lub zmieniło pracę

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA