PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Młodzi dłużej żyją na garnuszku rodziców

  • KDS
  • 12 sie 2022 8:01

Pandemia wyraźnie utrudniła usamodzielnienie się młodych ludzi. Wydłużył się czas, jaki spędzają w domu rodzinnym przed pójściem na swoje. W 2021 roku młodzi Polacy wyprowadzali się w wieku 29 lat, o rok później niż w 2020 roku. Ten trend widoczny jest niemal w całej Unii Europejskiej.

Młodzi dłużej żyją na garnuszku rodziców
Pandemia sprawiła, że w porównaniu z 2020 rokiem, w ubiegłym roku młodzi wyprowadzali się z domów rodzinnych jeszcze później (fot. Unsplash/Eliott Reyna)
REKLAMA
  • Z danych Eurostatu wynika, że w 2021 roku młodzi ludzie w Unii Europejskiej opuszczali dom rodzinny, mając średnio 26,5 roku. 
  • Polska znajduje się na jedenastym miejscu od końca, co oznacza, że należymy do państw, w których decyzja o wyfrunięciu z gniazda dojrzewa w ludziach najdłużej.
  • Młodzi Polacy idą na swoje, mając średnio 29 lat, o rok później niż w 2020 roku. To i tak nic. Rekordziści pochodzą z Portugalii – mieszkają z rodzicami prawie do 34. roku życia.

Przypadający w piątek 12 sierpnia Międzynarodowy Dzień Młodzieży to świetny pretekst do przyjrzenia się temu, jak długo młodzi ludzie w Unii Europejskiej mieszkają z rodzicami. Okazuje się, że w większości krajów północnej i zachodniej Europy opuszczają dom rodzinny, mając dwadzieścia kilka lat. Natomiast w krajach na południu i wschodzie ta średnia oscyluje wokół trzydziestki.

- Istnieje korelacja między stopniem rozwoju i zamożności danego kraju a szybszym usamodzielnianiem się młodych ludzi. Jest to prosta zależność – samodzielne mieszkanie kosztuje i to całkiem sporo, bo jak wynika z analizy CBRE, studenci w Polsce na zakwaterowanie wydają niemal 40 proc. swojego budżetu. W krajach wysokorozwiniętych i bogatszych, takich jak Szwecja, Finlandia czy Dania, młodych stać na samodzielne mieszkanie i mają ułatwiony start w dorosłość. Natomiast w Portugalii, Chorwacji czy Bułgarii ten proces jest wydłużony, bo często młodzi przez długi czas nie mogą sobie pozwolić na samodzielność - mówi Krzysztof Inglot, ekspert ds. rynku pracy, założyciel Personnel Service.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Pandemia utrudniła życie młodym 

Pandemia sprawiła, że w porównaniu z 2020 rokiem w ubiegłym roku młodzi wyprowadzali się z domów rodzinnych jeszcze później.

Czytaj więcej: Młodzi mają najgorzej. Wielu z nich nie ma pracy

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Młodzi dłużej żyją na garnuszku rodziców

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA