Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg i wiceminister Stanisław Szwed w czwartek rozmawiali z przedstawicielami organizacji zrzeszających pracodawców. Podczas spotkania, które odbyło się w ramach obchodów Europejskich Dni Pracodawców, dyskutowano o przyszłości rynku pracy.

Jak poinformował resort rodziny, w spotkaniu z minister Marleną Maląg i wiceministrem Stanisławem Szwedem uczestniczyli przedstawiciele m.in. Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej, Konfederacji Lewiatan, Federacji Przedsiębiorców Polskich, Business Centre Club, Związku Rzemiosła Polskiego i Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.
Spotkanie było kontynuacją podobnych inicjatyw organizowanych przez resort pracy przed pandemią. Ministerstwo wspólnie z wojewódzkimi i powiatowymi urzędami pracy od kilku lat - z roczną przerwą spowodowaną pandemią - organizowało szereg wydarzeń w ramach Europejskich Dni Pracodawców.
Resort przekazał, że podczas czwartkowego spotkania dyskutowano o rynku pracy w Polsce, a także jego perspektywach i wyzwaniach, jakie niesie obecna sytuacja geopolityczna.
Minister Maląg zapewniła, że rząd z uwagą obserwuje wszystkie zmiany zachodzące na rynku pracy w Polsce. Z danych GUS wynika, że obecna sytuacja jest dobra. W marcu br. stopa bezrobocia spadła do poziomu 5,4 proc. i była niższa o 0,1 pkt proc. niż w lutym br.
MRiPS zwróciło uwagę, że bezrobocie jest niższe również od poziomu z lutego 2020 r., a więc sprzed wybuchu pandemii COVID-19. Sytuacja na rynku pracy jest stabilna również mimo wojny toczącej się tuż za granicami naszego kraju i jej konsekwencji gospodarczych.
Resort zaznaczył, że w ostatnich latach odczuwalne braki kadrowe na rynku pracy wypełniają migranci z zagranicy, głównie z Ukrainy. Obecnie zatrudnianie obywateli tego kraju jest prostsze dzięki ograniczeniu wymogów biurokratycznych z tym związanych. W ramach uproszczonej procedury - wprowadzonej w rządowej specustawie - pracodawcy zatrudnili już 150 tys. pracowników z Ukrainy.
Celem wydarzeń prowadzonych w tym tygodniu w państwach Unii Europejskiej w ramach Europejskich Dni Pracodawców 2022 jest wzmocnienie współpracy pomiędzy publicznymi służbami zatrudnienia a pracodawcami, co odgrywa kluczową rolę zarówno dla rozwoju gospodarki, jak i realizacji efektywnych działań na rzecz rynku pracy.
W Polsce w tych dniach urzędy pracy przeprowadzą ponad 400 wydarzeń, takich jak giełdy pracy, dni otwarte i diagnoza kwalifikacji wymaganych przez pracodawców. Zamierzeniem urzędów pracy jest nawiązanie indywidualnego kontaktu z pracodawcami, dzięki czemu uzyskają wsparcie zgodne z ich potrzebami.


KOMENTARZE (0)