Mężczyźni za dużo pracują i ani myślą to zmieniać

Zamożni mężczyźni po trzydziestce żyją dla pracy. Nie mają czasu na sport, rodzinę czy spotkania ze znajomymi. Nie mają czasu dla siebie. Im starsi, tym bardziej zaangażowani w pracę zawodową.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Mężczyźni za dużo pracują i ani myślą to zmieniać

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

12 lip 2013 9:35


Mężczyźni pracują bardzo długo. Ponad 70 proc. respondentów poświęca pracy więcej niż 8 godzin dziennie, przy czym aż 30 proc. pracuje więcej niż 10 godzin na dobę. Powyżej 12 godzin pracuje co dziesiąty badany - wynika z badania firmy 4P research mix na zlecenie marki męskich koszul Agonista, które objęło dobrze zarabiających mężczyzn powyżej 30. roku życia.

W weekend obowiązki zawodowe wykonuje aż 2/3 badanych mężczyzn. Większość narzeka na brak czasu dla rodziny i na rozwijanie własnych zainteresowań. Nie chcieliby jednak tego zmieniać kosztem mniejszego wynagrodzenia.

Dłużej pracują zwłaszcza osoby po 40. roku życia - na pracę poświęcają średnio 10 godzin dziennie w tygodniu i 4,5 godzinnie dziennie w weekendy. 30-latkowie zdecydowanie rzadziej pracują w soboty i niedzielę (62 proc. nigdy tego nie robi) niż mężczyźni po 55. roku życia (tylko 33 proc. tego nie robi). Dłużej pracują właściciele firm, a krócej przedstawiciele wolnych zawodów.

Czas pracy

- Z badania wynika, że w porównaniu do mężczyzn w starszych grupach wiekowych, 30-latkowie mają większe poczucie, że praca zawodowa zabiera im czas, który mogliby spożytkować na inne cele. Może to wynikać z różnic pokoleniowych, innych oczekiwań wobec tzw. równowagi pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym, innego podejścia do pracy - wyjaśnia Andrzej Gojny, twórca marki męskich koszul Agonista i specjalista z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi.

Niemal połowa badanych mężczyzn uważa, że praca zajmuje im zbyt dużo czasu, mimo że ponad 90 proc. twierdzi, że robi coś ważnego i jest zadowolonych ze swojego stanowiska pracy. Zadowolenie z poziomu wynagrodzeń deklaruje 2/3 badanych. Swoją pracę nieco gorzej oceniają młodsi, niższa kadra zarządzająca, mężczyźni pracujący w wolnych zawodach oraz słabiej zarabiający. Na przeciwnym biegunie są osoby z większą ilością czasu wolnego, właściciele firm i lepiej zarabiający.

Pieniądze ważniejsze niż czas

Na efektywne wykonywanie obowiązków zawodowych w miejscu pracy badani mężczyźni przeciętnie przeznaczają około 80 proc. czasu. Jednak na pomysł obniżenia wymiaru czasu pracy w zamian za nieco niższe wynagrodzenie pozytywnie reaguje zaledwie 13% badanych mężczyzn. Przeciwnego zdania jest aż 3/4 osób. Przychylne stanowisko w tej sprawie wzrasta wraz z wiekiem oraz z poziomem dochodów w gospodarstwie domowym. Zgodnie z oczekiwaniami takim pomysłem w większym stopniu zainteresowane są osoby, których praca angażuje tak bardzo, że nie mają dostatecznie dużo czasu na rozwijanie swoich zainteresowań pozazawodowych.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.