Ponad 80 proc. ojców chciałoby spędzać więcej czasu z dziećmi i bardziej angażować się w ich wychowanie, a jedna trzecia po założeniu rodziny ogranicza życie zawodowe – wynika z raportu Nationale-Nederlanden „Powrót taty. Polskie ojcostwo: pełen etat czy praca dorywcza?”.

- Prawie 40 proc. Polaków twierdzi, że po narodzinach dziecka poświęca mniej czasu na pracę zawodową.
- Dotyczy to bardziej kobiet (49 proc. wskazań) niż mężczyzn (30 proc. wskazań).
- Narodziny dziecka skłaniają ojców nie tylko do ograniczenia pracy, ale i wydatków na siebie.
Jak wynika z badania Nationale-Nederlanden „Powrót taty. Polskie ojcostwo: pełen etat czy praca dorywcza?”, pojawienie się dziecka ogranicza czas rodziców na rozwój kariery. Prawie 40 proc. Polaków twierdzi, że poświęca mniej czasu na pracę zawodową. Co czwarty nie widzi różnicy.
Prawie 30 proc. ojców twierdzi, że po narodzinach dziecka mniej czasu poświęca karierze. Ograniczenie pracy zawodowej w znacznie większym stopniu dotyczy kobiet. Prawie co druga matka pracuje mniej (49 proc.).

Ponadto ojcowie zdecydowanie częściej niż matki deklarują dzielenie się po równo obowiązkami domowymi. Potwierdza to blisko połowa mężczyzn i tylko 29 proc. kobiet.
Czytaj też: Macierzyństwo w pracy? Posiadanie dzieci ojcom opłaca się o wiele bardziej
Mniej, bo 39 proc. ankietowanych przyznaje, że obowiązki domowe w większej części spoczywają na partnerce. Zaledwie 7 proc. kobiet dostrzega, że druga strona przejęła w tym zakresie większą odpowiedzialność.

Co ciekawe, narodziny dziecka skłaniają ojców nie tylko do ograniczenia pracy, ale i wydatków na siebie. Ponad 70 proc. respondentów potwierdza, że wraz z przyjściem na świat potomstwa wydaje mniej na własne przyjemności. Największą gotowość do finansowania potrzeb dzieci przejawiają ojcowie w wieku 30-39 lat. Jedynie co dziesiąty rodzic nie wiąże posiadania dziecka z ograniczeniem wydatków na siebie.


KOMENTARZE (0)