×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Marlena Maląg rozmawiała o uchodźcach z ministrem pracy Rumunii

  • Autor: PAP/JP
  • Opublikowano: 3 mar 2022 16:20

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg spotkała się w czwartek w ramach polsko–rumuńskich konsultacji międzyrządowych z ministrem pracy i solidarności społecznej Mariusem-Constantinem Budăi. Głównym tematem rozmów było omówienie pomocy dla obywateli Ukrainy.

Marlena Maląg rozmawiała o uchodźcach z ministrem pracy Rumunii
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg (fot. PAP/Leszek Szymański)
REKLAMA

Ministerstwo rodziny w przesłanym komunikacie zwróciło uwagę, że zarówno Polska, jak i Rumunia mierzą się obecnie z napływem uchodźców i starają się zapewnić im wszechstronną pomoc. Związane z tym problemy były tematem rozmowy minister Marleny Maląg i wiceministra Stanisława Szweda z odwiedzającą Polskę delegacją władz rumuńskich.

Szefowa MRiPS przedstawiła aktualną sytuację, spowodowaną koniecznością zapewnienia pomocy i opieki ponad pół miliona uchodźcom z Ukrainy. Resort zaznaczył, że organizacyjnie jest to zadanie wojewodów, których służby kierują przybywających do punktów pobytu.

Ministerstwo przypomniało, że w celu uporządkowania ich sytuacji prawnej powstaje w trybie pilnym specjalna ustawa, legalizująca pobyt Ukraińców, a tym samym zapewniająca im dostęp do rynku pracy.

Wiceminister Stanisław Szwed zwrócił uwagę na fakt, że większość z przybywających stanowią kobiety z dziećmi. Jak wyjaśniał, wymaga to zastosowania specjalnych, dostosowanych do ich potrzeb i możliwości rozwiązań na rynku pracy i zapewnienia odpowiednich ofert.

Wiceszef resortu rodziny przypomniał, że ułatwienia w dostępie cudzoziemców do polskiego rynku pracy wprowadzono już wcześniej i w ubiegłym roku skorzystało z nich 1,5 mln pracowników z Ukrainy.

Minister Marius-Constantin Budăi przedstawił rumuńskie doświadczenia związane z aktualną sytuacją. "Wśród przybywających do Rumunii również znajduje się dużo dzieci. W jego opinii wyzwaniem na przyszłość będzie zapewnienie im dostępu do edukacji. Zaproponował też kolejne spotkania, służące wymianie informacji i współpracy, nie tylko w obszarze pomocy Ukrainie" - podało MRiPS.

Jak przekazał resort rodziny, minister Maląg poinformowała też o spotkaniu ze swoimi odpowiednikami z Litwy, Łotwy i Estonii oraz zaprosiła Rumunię do współpracy na platformie krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Marlena Maląg rozmawiała o uchodźcach z ministrem pracy Rumunii
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Bomby ekologiczne oczyszczalnie ścieków wykonanie z funduszy UE,co to jest średniowiecze ? 2022-03-03 18:51:24

    ww parlamentarny okreg-nr-10-wojewodztwo-malopolskie-i-swietokrzyskie, Kandydat na europosła KOMITET WYBORCZY PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ-Polski zbrodniarz ludzkości oszukała wszystkich ,Komisarz ŚrodowiskaUE potwór fałszywy! 2022-03-02 20:09:25 Za władztwa Prezes Rady Ministrów Beaty Szydło w 2017roku wydano z funduszu Sprawiedliwości 25 milionów na oprogramowanie szpiegowskie Pegasus do zwalczania terroryzmu , lecz wariatka ze Zbigniewem Ziobro i Strażą Graniczną inwigilowała nielegalnie społeczeństwo w Polsce, w ubiegłym roku głupowaty Mateusz Morawiecki atakował strony Niemieckie twierdząc pieniądze im się nalezą jak mich dla psa, teraz wiemy Rosjanie nie byli przygotowani na takie ataki .

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA